more_horiz

Stankowski: Litwa słusznie traktowała rząd Tuska jako przedłużenie polityki rosyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 12:02
- Polskie kłopoty, np. w Możejkach, brały się w dużej mierze z obserwacji, że Polska po prostu nie jest wiarygodnym partnerem dla Litwy, że Polska niestety prowadziła wtedy politykę prorosyjską, śmiertelnie groźną dla małej Litwy. Litwa starała się bronić przed tym, jak tylko mogła - mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie").
Litwa sprzeciwiała się propozycji ruchu bezwizowego dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego
Litwa sprzeciwiała się propozycji ruchu bezwizowego dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego Foto: Pixabay/koronevskis

Wg informacji tvp.info Litwa sprzeciwiała się w 2010 r. wprowadzaniu ruchu bezwizowego na trenie obwodu królewieckiego, uznając, że jest to dla niej niebezpieczne i zbudowała wokół tego koalicję państw Europy Środkowej. Polska wówczas wraz z Rosją i Niemcami postanowiła Litwę "ograć". Rozmawiać o tym mieli Sergiej Ławrow z Radosławem Sikorskim na konferencji ambasadorów.

Adrian Stankowski ocenił, że kwestia ruchu bezwizowego była głównym celem wizyty Siergieja Ławrowa w Polsce. - Nie chodziło o to, że dba o rosyjskich turystów, którzy mogą zwiedzać Gołdap czy Pojezierze Suwalskie, tylko chodziło o pozbawienie polskiego państwa możliwości kontroli, kto wjeżdża na teren Polski, a tym samym do Unii Europejskiej. Krótko mówiąc, to są znakomite możliwości agenturalne. Litwa słusznie się obawiała takiego scenariusza, który zresztą był groźny także dla Polski. Rząd Zjednoczonej Prawicy natychmiast, jak zaczął rządzić, wypowiedział umowę, to była jedna z pierwszych rzeczy, które załatwiono - przypominał publicysta.

- Litwa z jednej strony zaufała śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiego, np. słusznie sprzedając Polsce rafinerię w Możejkach, ale z drugiej strony wyciągała trzeźwe wnioski i - obserwując to, co robił polski rząd - po prostu słusznie traktowała rząd Donalda Tuska jako przedłużenie polityki rosyjskiej - dodał gość audycji.

Posłuchaj
10:06 PR24_mp3 2022_07_06-10-19-21-sta.mp3 Adrian Stankowski o relacjach polsko-litewskich (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

 >>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Adrian Stankowski

Data emisji: 6.07.2022

Godzina emisji: 10.20

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także