more_horiz

"Taka polityka zagraża demokracji". Prof. Jabłoński o nacisku politycznym na media lokalne

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 10:55
- Polityka, w której próbuje się eliminować media niewygodne w sposób totalny, jest polityką zagrażającą demokracji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Prof. Arkadiusz Jabłoński: polityka, w której próbuje się eliminować media niewygodne w sposób totalny, jest polityką zagrażającą demokracji
Prof. Arkadiusz Jabłoński: polityka, w której próbuje się eliminować media niewygodne w sposób totalny, jest polityką zagrażającą demokracjiFoto: PETCHPIRUN/Shutterstock

Gościem Polskiego Radia 24 był socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który w rozmowie z Michałem Rachoniem mówił o nacisku politycznym na media lokalne. 

"Osobista niezależność i odwaga"

Już na wstępie swojej wypowiedzi prof. Arkadiusz Jabłoński podkreślił, że niewątpliwie mamy problem z gwarancją niezależności mediów.

Pytał, co należy zrobić, aby "media - zacznijmy od tych mediów lokalnych i dziennikarzy lokalnych, którzy ujawniają różnego rodzaju afery korupcyjne, nadużycia - w sytuacji jednak silnego powiązania lokalnych grup interesów, czuły pewnego rodzaju wsparcie, które gwarantuje im niezależność". 

Podkreślił, że w jego opinii kwestią wyjściową w tym wszystkim jest "osobista niezależność i odwaga" dziennikarza. - Jednak potem kończy się ona tym, że idą sygnały, iż w pewien sposób trzeba zweryfikować takiego dziennikarza, który nie pisze zgodnie z oczekiwaniami takiej czy innej władzy lokalnej - wyjaśnił. 

"Taka polityka zagraża demokracji"

- Mówiąc szerzej, polityka, w której próbuje się eliminować media niewygodne w sposób totalny, jest polityką zagrażającą demokracji. Dzieje się tak, ponieważ kontrolna funkcja mediów, oczywiście wraz z jej wszelkimi innymi funkcjami, z tą informacyjną na czele, jest fundamentem demokracji. Bez tego trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujące państwo demokratyczne. Istotne jest również samoograniczenie się polityków, którzy mogliby to robić, ale tego nie robią, bo wiedzą, że w ten sposób zniszczą podstawę funkcjonowania własnego obozu politycznego (...). To powoduje, że ten brak hamulców może faktycznie doprowadzić nie tylko do władzy autorytarnej, ale wręcz faktycznie do znacznego zubożenia standardów demokratycznych w państwie - powiedział gość PR24. 

Czytaj więcej:


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:27 PR24_AAC 2022_07_21-09-44-14.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński: polityka, w której próbuje się eliminować media niewygodne w sposób totalny, jest polityką zagrażającą demokracji (Temat dnia/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Data emisji: 21.07.2022

Godzina emisji: 9.44

nj

Zobacz także

Zobacz także