more_horiz

"Szefowa KE powiedziała to, czego powiedzieć nie wypadało". Publicyści o słowach von der Leyen

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 11:15
- My mamy taką słowiańską cechę, że bardzo przywiązujemy się do słów. Jesteśmy też trochę naiwni i jeśli Prawo i Sprawiedliwość podobno pomogło w osiągnięciu funkcji przez panią von der Leyen, którą dziś pełni i wiązało z tym jakieś oczekiwania, to było to całkowitym błędem - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). Gośćmi audycji byli także Marek Jakubiak i Agnieszka Siewierniuk-Maciorowska ("Kurier Współczesny").
Piotr Cywiński: szefowa KE powiedziała to, czego jej powiedzieć nie wypadało.
Piotr Cywiński: szefowa KE powiedziała to, czego jej powiedzieć nie wypadało.Foto: Twitter/vonderleyen

We wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała "DGP", że aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Przyznała, że nowe prawo jest ważnym krokiem, jednak "nowa ustawa nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Von der Leyen podkreśliła, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, co jeszcze nie nastąpiło.

"Szefowa KE powiedziała to, czego jej powiedzieć nie wypadało"

Na antenie Polskiego Radia 24 do słów przewodniczącej Komisji Europejskiej odnieśli się goście audycji. Jak wskazał Piotr Cywiński, "szefowa KE powiedziała to, czego jej powiedzieć nie wypadało". - Choćby wychodząc z tego założenia jakiej narodowości jest pani von der Leyen - ocenił.

Dodał, że "my mamy taką słowiańską cechę, że bardzo przywiązujemy się do słów". - Jesteśmy też trochę naiwni i jeśli Prawo i Sprawiedliwość podobno pomogło w osiągnięciu funkcji przez panią von der Leyen, którą dziś pełni i wiązało z tym jakieś oczekiwania, to było to całkowitym błędem - wskazał.

"Niemcom się nie ufa"

Marek Jakubiak zaznaczył z kolei, że "ja jest warszawiakiem i jego babcia uczyła od małego, że Niemcom się nie ufa, że »nie daj się oszwabić«". - To są warszawskie przysłowia, które do dnia dzisiejszego funkcjonują - wskazał.

Podkreślił, że "to się wszystko sprawdza jeśli chodzi o stosunki polsko-niemieckie i prawdę mówiąc, jeśli popatrzymy na współpracę gospodarczą polsko-niemiecką, to najwięcej spraw jest właśnie na linii zachodniej".

"Donald Tusk nie zostanie premierem z woli narodu"

Agnieszka Siewierniuk-Maciorowska odniosła się natomiast do słów szefowej KE, w których zaznaczyła, że ma nadzieję, że jak następnym razem spotka się z Donaldem Tuskiem, to że ten będzie premierem Polski. - Prędzej kontynenty się połączą niż Donald Tusk zostanie ponowie premierem w Polsce z woli polskiego narodu - podkreśliła redaktor "Kuriera Współczesnego".

- On zostanie premierem tylko wtedy, jeśli będą tutaj działały obce państwa  na naszym terytorium i będą się nam wtrącać w nasze wewnętrzne sprawy - oceniła i dodała, że "wtedy Donald Tusk będzie mógł zostać premierem". - To, że polityk innego kraju zapowiada takie słowa jest skandalem, nie ma prawa mówić co ona sobie wyobraża, bo to są nasze polskie sprawy kogo my wybieramy sobie na premiera, kogo na prezydenta, a kogo do parlamentu - powiedziała.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:09 10.09.mp3 Piotr Cywiński: szefowa KE powiedziała to, czego jej powiedzieć nie wypadało (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Piotr Cywiński ("Sieci"), Marek Jakubiak i Agnieszka Siewierniuk-Maciorowska ("Kurier Współczesny")

Data emisji: 29.07.2022

Godzina emisji: 10.35

jb

Zobacz także

Zobacz także