more_horiz

Terror na Białorusi. Paweł Łatuszka: służby mają rozkaz codziennych zatrzymań

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 11:59
- Służby otrzymały rozkaz codziennego zatrzymywania ludzi i przez tortury zdobywania informacji o kolejnych osobach - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce.
Służby na Białorusi codziennie dokonują wielu zatrzymań
Służby na Białorusi codziennie dokonują wielu zatrzymańFoto: Andrei Bortnikau/Shutterstock

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądało od strony białoruskiej natychmiastowego uwolnienia dziennikarki TVP Iryny Słaunikawej. W czwartek w tej sprawie do MSZ-tu wezwany został chargé d’affaires Białorusi. Spotkanie trwało kilkanaście minut. Dotyczyło nie tylko skazania Iryny Słaunikawej. - W dalszym ciągu na terenie Białorusi przebywa w więzieniu dziennikarz Andrzej Poczobut, prześladowani są tam członkowie Związku Polaków na Białorusi i przedstawiciele białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, niszczone są na terenie Białorusi cmentarze wojenne. W tych wszystkich sprawach chcieliśmy po raz kolejny przekazać białoruskiemu chargé d’affaires nasze jednoznaczne stanowisko - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Rola Łukaszenki

Paweł Łatuszka powiedział, że wojna na Ukrainie nasiliła represje na Białorusi. Służby mają za zadanie aresztować jak najwięcej niepokornych obywateli. - Teraz na Białorusi jest 1260 więźniów politycznych i wśród nich jest ok. 30 dziennikarzy. Są oni skazani za wykonywanie swojej pracy i przekazywania prawdziwych informacji na Białorusi. Należy jednak patrzeć na to szerzej - tłumaczył.

- Przy okazji wojny na Ukrainie, Łukaszenka zwiększył skalę represji na Białorusi. Przykład dziennikarki TVP to tylko jeden przypadek. Służby otrzymały rozkaz codziennego zatrzymywania ludzi i przez tortury zdobywania informacji o kolejnych osobach - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Łukaszenka nie działa według swojego planu, ale jest marionetką Moskwy. - Łukaszenka sprawuje rolę, którą wyznaczył mu Putin. W pierwszej fazie wojny ona polegała na otwarciu granicy i udostępnieniu infrastruktury wojskowej dla wojsk rosyjskich. Bucza by się nie odbyła, gdyby nie otworzył granicy dla Rosjan - zaznaczył.

- Teraz jego rola polega na organizowaniu ciągłych ćwiczeń. Stwarza tym samym ciągle zagrożenie ataku na Ukrainę, a ta musi trzymać wojska przy granicy. To jest zadanie Łukaszenki - powiedział.

Paweł Łatuszka podkreślił także, że nie jest przypadkowe zniesienie wiz dla m.in. dla Polaków. Dzięki temu reżim białoruski chce ułatwić przemieszczanie się służ i agentów białoruskich i rosyjskich, wspieranie gospodarki Białorusi i napędzanie wymiany technologicznej.

 Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
17:09 PR24 2022_08_05-11-33-27.mp3 Paweł Łatuszka o polityce Białorusi (Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia 

Prowadząca: Tadeusz Płużański

Gość: Paweł Łatuszka (były ambasador Białorusi w Polsce)

Data emisji: 05.08.2022

Godzina emisji: 11.33

dz

Zobacz także

Zobacz także