more_horiz

Aleksy Dzikawicki: skazanie Iryny Słaunikawej było zemstą reżimu Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 21:26
- Telewizja Biełsat już ponad rok temu została uznana za ugrupowanie ekstremistyczne. (..) Skazanie Iryny Słaunikawej było zemstą reżimu Łukaszenki - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Aleksy Dzikawicki (Biełsat TV).
Aleksy Dzikawicki: skazanie Iryny Słaunikawej było zemstą reżimu Łukaszenki
Aleksy Dzikawicki: skazanie Iryny Słaunikawej było zemstą reżimu ŁukaszenkiFoto: Biełsat/belsat.eu/print screen

Sąd w Homlu na Białorusi skazał dziennikarkę TVP Irynę Słaunikawą na pięć lat łagru za rzekomą "organizację protestów" oraz za "kierowanie ugrupowaniem ekstremistycznym". O tej sprawie opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 Aleksy Dzikawicki, wiceszef Biełsat TV.

Jak wskazał, "właśnie taka jest niestety dzisiejsza Białoruś". Dodał, że władze tego kraju nadal zaostrzają represje wobec obywateli, a telewizja jest medium, którego szczególnie się obawiają. Podkreślił, że wyrok na dziennikarkę TVP jest konsekwencją rzetelnego relacjonowania wydarzeń na Białorusi.

- Jeżeli mówimy o wyroku, to oczywistym jest, że to absurdalna sprawa. Z kolei jeśli chodzi o telewizję Biełsat, to już ponad rok temu została ona uznana za ugrupowanie ekstremistyczne. (..) To tak, jakbyśmy byli na przykład Al-Kaidą - skomentował. - Skazanie Iryny Słaunikawej było zemstą reżimu Łukaszenki - podkreślił.

Represje na Białorusi

Odnosząc się do faktu, że proces dziennikarki odbywał się za zamkniętymi drzwiami i że na salę rozpraw nie wpuszczono nawet ojca kobiety, gość audycji ocenił, że nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje.

- Większość z tych ostatnich procesów politycznych jest zamknięta. Z jednej strony można domniemywać, że chodzi tak zwanym "władzom" o to, że nie mają żadnych dowodów na winę ludzi, których oskarżają. Jednak z drugiej strony, przecież oni właśnie chcą jak najbardziej zastraszyć Białorusinów, więc mogliby prowadzić otwarte procesy - wskazał.

***

Iryna Słaunikawa wykonywała obowiązki dziennikarskie w centrum wydarzeń podczas protestów społecznych na Białorusi w 2020 roku. Została aresztowana razem z mężem Alaksandrem Łojką w październiku zeszłego roku na lotnisku w Mińsku, gdy wracali do domu z wakacji, a w sierpniu bieżącego roku została skazana na pobyt w kolonii karnej.

W sumie w więzieniach i aresztach przebywa obecnie 33 białoruskich dziennikarzy.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:00 PR24_mp3 2022_08_06-18-33-21.mp3 Aleksy Dzikawicki: skazanie Iryny Słaunikawej było zemstą reżimu Łukaszenki ("Temat dnia/Polskie Radio 24")

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Rozmawiała: Magdalena Złotnicka

Gość: Aleksy Dzikawicki (Biełsat TV)

Data emisji: 06.08.2022 r.

Godzina emisji: 18.33

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także