more_horiz

Płk Marek Pawlak: żołnierzem jest się 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. To służba, nie praca

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 16:05
- Na wszystkich piknikach, które są, które były w niedzielę i w sobotę, byli rekruterzy - można pójść, porozmawiać, można praktycznie wstąpić do armii, nawet z marszu - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Marek Pawlak. - Żołnierzem jest się 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku, to nie jest praca, tylko służba - dodał.
Żołnierzem jest się 24 godziny, siedem dni w tygodniu. To służba, nie praca - podkreślał w Polskim radiu 24 płk Marek Pawlak
"Żołnierzem jest się 24 godziny, siedem dni w tygodniu. To służba, nie praca" - podkreślał w Polskim radiu 24 płk Marek PawlakFoto: PAP/Wojtek Jargiło

W Chełmie odbyła się w piątek uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 19. dywizjonu artylerii samobieżnej. Przysięgę złożyło 80 żołnierzy, którzy ukończyli wcześniej 28-dniowe szkolenie podstawowe, obejmujące m.in. musztrę oraz szkolenie z bronią. Następnym etapem jest szkolenie specjalistyczne, które trwa 11 miesięcy i jest połączona z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej.

Wypracowana pasja do wojska

- Wojsko cały czas jest wojskiem. Czasy się zmieniają, wojsko też trochę ewoluuje. Nasza codzienna służba cały czas pozostaje na wysokim poziomie, w pełnej gotowości. Poligony, misje zagraniczne, ochrona granicy - to wszystko my - powiedział w Polskim Radiu 24 płk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, pytany o to, jak zmieniło się wojsko w ciągu ostatnich 30 lat.

Jak przyznał gość Polskiego Radia 24, sam w szeregi armii trafił on w latach 90., z poboru w ramach obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, a następnie dzięki kolejnym awansom, kursom i studiom doszedł do obecnego stopnia. Jak przyznał, w międzyczasie wypracował w sobie pasję do bycia wojskowym. Stwierdził, że patrząc z perspektywy czasu, nie zmieniłby podjętych decyzji.

Służba 24/7

Gość "Tematu dnia" nawiązał także do wojskowych pikników, które z okazji Święta Wojska Polskiego odbywają się w całej Polsce. - Na wszystkich piknikach, które są, które były w niedzielę i w sobotę, byli rekruterzy. Można pójść, porozmawiać, można praktycznie wstąpić do armii, nawet z marszu. Jasne, że ten proces będzie trwał, ale nie będzie trwał tyle, co kiedyś. Dostęp do naszych szeregów jest łatwiejszy - ocenił.

Pytany o argumenty, jakimi wojsko może zachęcać młodych ludzi, wymienił m.in. "dobrą, stabilną służbę", a także możliwość rozwoju i zobaczenia świata. - Jest to coś innego niż w cywilnym życiu - podkreślił. Zaznaczył też, że po przyjściu do domu ze służby nie przestaje być wojskowym. - Żołnierzem jest się 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku - dodał płk Marek Pawlak.

Posłuchaj
11:42 Marek-Pawlak--PR24_mp3 2022_08_15-15-06-13.mp3 Płk Marek Pawlak: żołnierzem jest się 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. To służba, nie praca ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Jan Józef Kasprzyk w Polskim Radiu 24 - zobacz nagranie rozmowy

Bitwa Warszawska zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Decydujące dla wyniku całego starcia walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem - wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki i ostatecznie pokonane. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

Bitwa 1920 1200.png
Bitwa Warszawska 1920 - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: płk Marek Pawlak (rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych)

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 15.06


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także