more_horiz

"Największe znaczenie miała demografia i ekonomia". Prof. Wnęk o raporcie ws. reparacji wojennych

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 12:00
- II wojnę światową charakteryzował bardzo duży odsetek dzieci, które zginęły. Te osoby mogły żyć przez kilkadziesiąt lat, zarabiać, płacić podatki i wpływać na gospodarkę Polski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Wnęk, redaktor raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej.
Zniszczenia Warszawy podczas niemieckiej okupacji w latach 1939-1945
Zniszczenia Warszawy podczas niemieckiej okupacji w latach 1939-1945Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W czwartek o godz. 13.00 na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie zaprezentowany raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. W wydarzeniu udział wezmą m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Redaktorem wydawnictwa był prof. Konrad Wnęk.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że największe znaczenie przy opracowywaniu raportu miała demografia i ekonomia. - Policzono straty demograficzne, jeżeli chodzi o liczbę ludności, wraz z uzyskaniem odpowiedzi, jak wyglądała struktura tych strat. Następnie ekonomiści policzyli, jakie zarobki utraciły te osoby w wyniku wymordowania. Policzono straty materialne, zburzone budynki, miasta i wsie. Są też straty skarbu państwa, z działalności banku emisyjnego w Polsce, który służył do drenażu finansowego kraju, bankowości, ubezpieczeń, dóbr kultury i sztuki. Staraliśmy się objąć całe spektrum spraw - powiedział prof. Konrad Wnęk. - Straty skarbu państwa polskiego z tytułu samej działalności Emissionbank in Polen to około 8 proc. całości strat - dodał. 


Posłuchaj
23:17 PR24 2022_09_01-10-34-03.mp3 Prof. Konrad Wnęk gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)

 

Większość strat poniesionych w wyniku II wojny światowej stanowią straty osobowe. - Wojnę charakteryzował bardzo duży odsetek dzieci, które zginęły. Te osoby mogły żyć przez kilkadziesiąt lat, zarabiać, płacić podatki i wpływać na gospodarkę Polski. Przyjęto wartość ekonomiczną pracy jako zarobki danej osoby. Przy znanych zarobkach miesięcznych można obliczyć ryzyko zgonu w warunkach pokojowych, są tablice trwania życia, wiemy, ile miesięcznie żyjemy, posłużyły do tego dane z 1938 roku, suma zarobków dała wkład do PKB. Według najnowszych badań straty demograficzne wyłącznie ze strony Niemiec wyniosły ok. 5,2 mln obywateli RP - tłumaczył prof. Wnęk.


Czytaj także:


 

Raport został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu - od września 2017 r. - Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów.

Dokument składa się z trzech części: pierwsza stanowi opis i oszacowanie strat demograficznych i materialnych, druga zawiera dokumentację zdjęciową, fotograficzną wojny i okupacji niemieckiej, pokazującą brutalność okupacji, a trzecia to rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Konrad Wnęk

Data emisji: 1.09.2022

Godzina: 10.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także