more_horiz

"Myślę, że Rosjanie oszukali TVN". Macierewicz komentuje doniesienia stacji ws. Smoleńska

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 11:22
- Panowie z TVN24 nie zdają sobie sprawy, że to my przekazaliśmy dokładnie NIAR-owi dane tak, żeby wypracować trajektorię zgodną z założeniami komisji Jerzego Millera, a pierwsze założenie, jakie zrobił NIAR było wg tego, co rzeczywiście się zdarzyło i wtedy okazało się, że samolot w ogóle w innym miejscu uderzył w ziemię - powiedział w Polskim Radiu przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego Antoni Macierewicz. - Oni są niekompetentni, albo Rosjanie nimi manipulują - powiedział, krytykując reportaż TVN.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

W poniedziałkowym programie TVN24 opublikowany został reportaż, w którym nadawca dowodzi, że od grudnia 2020 roku podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego dysponuje analizami i zagranicznymi raportami, które wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii w smoleńsku. W odpowiedzi na publikację stacji, podkomisja wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że "zarzuty i pseudoargumenty przedstawione przez stację TVN są fałszywe i prezentują rosyjski punkt widzenia, wprowadzając w błąd polską opinię publiczną".

- Należy się zastanowić, dlaczego takie kłamstwa zostały sformułowane - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego komentując doniesienia TVN24. - Niemożliwe, żeby taka stacja była tak niekompetentna, tak głupia i takie błędy robiła. To chyba jakaś operacja rosyjska, Rosjanie oszukali TVN, tak sądzę - dodał.

Publikacja wyników badań

Gość "Tematu dnia" zaakcentował, że "wszystkie wyniki, zarówno NIAR, jak i WAT, która też robiła badania symulacyjne w oparciu o model NIAR i innych ekspertyz (...) zostały opublikowane zarówno w Raporcie, jak i w załącznikach". - To 10 tys. stron do przeczytania - ja to rozumiem, ale przecież oni zareagowali dopiero po pięciu miesiącach. To jest ciekawe, że w tym momencie, gdy nasza komisja wystąpiła do MAK i prokuratury rosyjskiej, by wreszcie zwrócili wrak - zauważył.

Jak wyjaśnił marszałek senior polskiego Sejmu, "wygląda na to, że Rosjanie zgodzili się z naszym raportem, bo przez pięć miesięcy miliczeli, i dopiero TVN się odezwał takim rosyjskim językiem". - To bzdury, co oni napisali. Wszystkie wyniki zostały opublikowane - to po pierwsze - wyliczył.

Symulacja według założeń MAK

- Po drugie, TVN nie zdaje sobie sprawy, że istotą kontraktu i istotą badania NIAR, podobnie, jak WAT w oparciu o model, który zrobił ten instytut (NIAR - red.), było uderzenie samolotem w ziemię zgodnie z założeniami komisji (Jerzego) Millera i (Tatiany) Anodiny i sprawdzenie, jaki będzie wynik rozbicia samolotu - czy taki sam, jak na wrakowisku, czy zupełnie inny. Oczywiście, jest zupełnie inny - wskazał. Kształt rozbicia - to jest istota rzeczy - podkreślił. 

Gość "Tematu dnia" tłumaczył, że "kształt rozbicia samolotu po uderzeniu w ziemię wg założeń Millera i Anodiny jest zupełnie inny niż to, co się dzieje na wrakowisku". - Panowie z TVN nie zdają sobie sprawy, że to my przekazaliśmy dokładnie NIAR-owi dane tak, żeby wypracować trajektorię zgodną z założeniami Millera, a pierwsze założenie, jakie zrobił NIAR, było wg tego, co rzeczywiście się zdarzyło i wtedy okazało się, że samolot w ogóle w innym miejscu uderzył w ziemię. Oni są niekompetentni, albo Rosjanie nimi manipulują - zaznaczył Antoni Macierewicz.

Posłuchaj
23:11 Antoni-Macierewicz--PR24_mp3 2022_09_13-10-07-03.mp3 Antoni Macierewicz: wszystkie wyniki, zarówno NIAR, jak i WAT i innych ekspertyz zostały opublikowane ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Antoni Macierewicz gościem "Sygnałów dnia" - zobacz nagranie

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Antoni Macierewicz (Przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego)

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 10.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także