more_horiz

Przekop Mierzei Wiślanej. Radny PiS: Elbląg powinien wykorzystać tę szansę

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 11:49
- Duże porty, jak Gdańsk, mogą przyjąć statki transatlantyckie o zanurzeniu do 17 m, pozostawiony w terminalach ładunek mniejsze jednostki mogą przewozić do mniejszych portów. Elbląg może transferować część tego ładunku i kierować go dalej drogą kolejową lub samochodową - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Koralewski, wiceprezes portu w Gdyni, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańsk.
Port w Gdańsku
Port w GdańskuFoto: Mat.pras. Port Gdańsk

Na Mierzei Wiślanej otwarto kanał żeglugowy, który łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od niedzieli, 18 września, kanał jest ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii będą one mogły wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.

Kazimierz Koralewski komentował otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej i jego gospodarcze konsekwencje. - Dziś jest kwestia rozwoju portu w Elblągu i innych miastach Zalewu Wiślanego, to wszystko przed nami, potężne inwestycje w tym regionie będą wymagały na pewno finansowania z budżetu centralnego - zaznaczył.

- Port Elbląg to spółka komunalna, której właścicielem jest miasto. Nie jest ona w stanie zainwestować własnych środków w budowę nabrzeży czy infrastruktury portowej. Nawet miast tak bogatych jak Gdańsk czy Gdynia nie stać na takie inwestycje, które zwracają się przez 30 czy 50 lat. Wymaga to strategicznych funduszy - podkreślał.

Gość audycji przypominał, że port w Elblągu ma być portem ważnym dla całej Polski. - Środki na rozbudowę muszą przychodzić z centrum, należy się tu porozumieć z władzami spółki. Elbląg powinien tę szansę wykorzystać, nie zasypiać gruszek w popiele, nie wdawać się w spory czy grać na zwłokę, czas jest tutaj ważny, trzeba rozbudowywać ten port, nie ma innej alternatywy - stwierdził.

Posłuchaj
14:41 PR24_mp3 2022_09_19-10-22-47.mp3 Kazimierz Koralewski o perspektywach rozwoju portu w Elblągu (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 km, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 km, na rzece Elbląg - także ponad 10 km, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Kazimierz Koralewski

Data emisji: 19.09.2022

Godzina emisji: 10.22

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także