more_horiz

Fogiel: Tusk podejmował skandaliczne, korzystne dla Rosji działania. Lektura dokumentów bulwersuje

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 12:10
- W ostatnich dniach Donald Tusk przedstawia się, jako rusofob, jako ktoś, kto ostrzegał Zachód przed relacjami z Rosją. To wierutne kłamstwo, udowodniliśmy to na dokumentach, twardych danych źródłowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, rzecznik PiS.
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: PR24/AK

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel na konferencji prasowej przedstawił dokumenty dotyczące współpracy między rządem PO-PSL a Federacją Rosyjską. Jak wskazał, współpraca między rządami Donalda Tuska i Władimira Putina dotyczyła głównie obszaru energetyki.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podał jako przykład pismo od wicepremiera Federacji Rosyjskiej Igora Sieczina do Waldemara Pawlaka z 10 kwietnia 2010 roku, a więc z dnia katastrofy smoleńskiej. Jak określił - pokazuje ono "nowe otwarcie w relacjach polsko-rosyjskich".

"Gdzie nie spojrzeć, rząd Tuska podejmował działania korzystne dla Rosji"

Radosław Fogiel w PR24 odwołał się do przedstawionych na konferencji dokumentów. - Już 10 kwietnia 2010 w liście kondolencyjnym po śmierci prezydenta Kaczyńskiego strona rosyjska pisze o gotowości do dalszej współpracy w dziedzinie energetycznej zgodnie z porozumieniami osiągniętymi przez Donalda Tuska i Władimira Putina, pisze o tym wicepremier Rosji (…) - wskazał rzecznik PiS.

- Bardzo interesująca, dotąd niepublikowana, jest informacja o planach uzależnienia Polski od Rosji, jeśli chodzi o energię elektryczną. Były rozbudowane plany połączenia z elektrownią atomową, która miała powstać w Królewcu. Tak naprawdę oprócz tego "pistoletu gazowego" Rosji, byłby "pistolet na prąd" - stwierdził.

"Dokumenty, które wbijają w ziemię"

Gość PR24 wskazał również, że "za rządów Donalda Tuska chciano wpuścić Łukoil do portu Gdańskiego i pozwolić na budowę terminalu paliwowego, co jeszcze bardziej uzależniłoby nas od paliw z Rosji".

- To wszystko są dokumenty, które wbijają w ziemię, to są działania skandaliczne, gdzie nie spojrzeć, rząd Tuska podejmował starania, które efektywnie byłyby na korzyść Federacji Rosyjskiej - powiedział gość audycji.

Posłuchaj
05:09 PR24_mp3 2022_09_20-10-53-01.mp3 Radosław Fogiel o współpracy w zakresie energetyki pomiędzy Polską a Rosją za rządów Donalda Tuska (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Radosław Fogiel

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 10.53

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także