more_horiz

List Tuska do Putina. Marian Kowalski: ówczesny polski premier pełnił rolę pośrednika między Berlinem a Moskwą

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 11:07
- Donald Tusk dzisiaj nie ma innego wyboru. Musi udawać polityka, który ostrzegał, ale cały czas z tyłu głowy ma świadomość, że jak Putin wpadnie w kłopoty, to zacznie coś ujawniać - powiedział w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski, komentator polityczny.
Marian Kowalski
Marian Kowalski Foto: PR24/AK

W styczniu 2008 r. Radosław Sikorski pojechał do Moskwy na spotkanie z szefem rosyjskiej dyplomacji. Według TVP Info ówczesny minister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska podczas spotkania posiłkował się analizą opracowaną przez MSZ. Treść dokumentu opublikowano na antenie stacji. Napisano w nim m.in. o roli, jaką Władimir Putin odgrywa w budowie Rosji, wpisując się w "poczet tak zasłużonych dla dzieła modernizacji Rosji liberalnych polityków". Ujawniono także list z 5 czerwca 2008 r., który Tusk napisał do Putina. Widnieje pod nim podpis polityka PO. Ówczesny premier pisał m.in. o potrzebie rozwinięcia współpracy energetycznej i budowy sieci ropociągów i gazociągów.

Szantaż Rosji

Marian Kowalski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że realizacja tych planów byłaby poważnym zagrożeniem dla Polski, a ówczesny premier pełnił rolę pośrednika w interesach między Niemcami i Rosją. - Gdyby doszło do finalizacji projektu, to nie mielibyśmy żadnej możliwości ruchu. Rosja by nas szantażowała. Uważam, że Donald Tusk pełni rolę pośrednika między Moskwą a Berlinem w trwających już od dawna interesach - powiedział.

- Zarówno jednej, jak i drugiej stronie wygodniej było zatrudniać sobie takiego pośrednika, żeby nie było jasne, że relacje Rosji z Niemcami są tylko dwustronne. To miało przybrać formę międzynarodowego interesu, rzekomo korzystnego dla wszystkich - dodał.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 to nie musi być koniec kompromitujących informacji na temat Donalda Tuska. W ich posiadaniu mogą być także kremlowscy decydenci. - Donald Tusk dzisiaj nie ma innego wyboru. Musi udawać polityka, który ostrzegał, ale cały czas z tyłu głowy ma świadomość, że jak Putin zacznie mieć kłopoty, to też zacznie coś ujawniać. Niejedna aureola spadnie, kiedy Putin spadnie z tronu - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
11:34 PR24_mp3 2022_09_22-10-34-32.mp3 Marian Kowalski o polityce Donalda Tuska wobec Moskwy (Gość PR24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Marian Kowalski (komentator polityczny)

Data emisji: 22.09.2022 r.

Godzina: 10.34

dz

Zobacz także

Zobacz także