more_horiz

Korespondencja Tuska z Putinem. Stankowski: w 2008 roku rosyjska opowieść płynęła z polskich ust

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 13:31
- Gdyby nie postawa Donalda Tuska, to polityka Władimira Putina nie mogłaby być dziś realizowana - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski ("Gazeta Polska").
Adrian Stankowski
Adrian StankowskiFoto: Robert Bartosewicz / PR24

W styczniu 2008 r. Radosław Sikorski pojechał do Moskwy na spotkanie z szefem rosyjskiej dyplomacji. Według TVP Info ówczesny minister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska podczas spotkania posiłkował się analizą opracowaną przez MSZ. Treść dokumentu opublikowano na antenie stacji.

Napisano w nim m.in. o roli, jaką Władimir Putin odgrywa w budowie Rosji, wpisując się w "poczet tak zasłużonych dla dzieła modernizacji Rosji liberalnych polityków". Ujawniono także list z 5 czerwca 2008 r., który Tusk napisał do Putina. Widnieje pod nim podpis polityka PO. Ówczesny premier pisał m.in. o potrzebie rozwinięcia współpracy energetycznej i budowy sieci ropociągów i gazociągów.

Homo sovieticus

Do treści listu lidera PO odniósł się Adrian Stankowski. - To jest zupełnie coś nieprawdopodobnego, jak można pisać takie brednie. Może to robić człowiek, który sam jest całkowicie zsowietyzowany, zrusyfikowany, człowiek, który myśli po rosyjsku. Nie wyobrażam sobie, aby jakiemukolwiek Polakowi takie słowa 'przeszły przez długopis', albo przez usta - przyznał.

- Niestety, była to jak się teraz okazuje, w całej pełni świadoma polityka rządu Donalda Tuska - zauważył gość audycji.  

Jak dodał publicysta "Gazety Polskiej", rosyjska wizja świata przeniknęła w 2008 roku do oficjalnych polskich dokumentów państwowych, "czego dzisiaj skutki obserwujemy".


Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
21:17 PR24_mp3 2022_09_22-10-08-24.mp3 Adrian Stankowski o liście Donalda Tuska do Władimira Putina ("Temat dnia/Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Adrian Stankowski ("Gazeta Polska")

Data emisji: 22.09.2022 r.

Godzina: 10.08

kmp

Zobacz także

Zobacz także