more_horiz

Wyniki wyborów we Włoszech a federalizacja UE. Sakiewicz mówi o "mocno wciśniętym hamulcu"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 11:20
- Włosi powiedzieli, że nie dadzą się szantażować. To oni zakładali UE, nie po to, żeby Niemcy im mówili, jak mają żyć. To dumny naród - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Tomasz Sakiewicz
Tomasz SakiewiczFoto: PR24/TB

Nie milkną echa wypowiedzi przewodniczącej KE, która stwierdziłą, że wybory we Włoszech będą obserwowane. Ursula von der Leyen mówiła, że w razie jakichkolwiek problemów Komisja Europejska ma wszelkie narzędzia, których użyła wobec Polski czy Węgier. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że szefowa KE próbowała wpłynąć szantażem na wynik wyborów we Włoszech. - Jeśli źle wybiorą, to spotka ich los Polaków i Węgrów, czyli zostaną im odcięte unijne pieniądze. Jednak Włosi powiedzieli, że nie dadzą się szantażować. To oni zakładali UE, i nie po to, żeby Niemcy im mówili jak mają żyć. To dumny naród. Jest taki świetny mem, że kobieta w koszulce UE dostaje w twarz talerzem spaghetti. Włosi pokazali Ursuli von der Layen, gdzie mają jej groźby - powiedział Tomasz Sakiewicz. 

Czytaj także:

Jego zdaniem wynik wyborów we Włoszech zablokował proces federalizacji UE. - Liderka zwycięskiej partii Bracia Włosi Giorgia Meloni zapowiedziała, że nie pozwoli na budowę superpaństwa. Nie wiadomo też, czy Włochy nie wyjdą ze strefy euro. Hamulec superpaństwa europejskiego został bardzo mocno wciśnięty - podsumował publicysta. 

Według sondażu exit poll telewizji RAI, podanego w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych, blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech, otrzymując łącznie około 41-45 procent głosów. Najwięcej głosów, od 22 do 26 procent, uzyskała prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni. Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia 6-8 procent.

Posłuchaj
11:56 PR24 2022_09_26-10-33-51.mp3 Tomasz Sakiewicz gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)

Centrolewica uzyskała około 26-29 procent poparcia, a jej główna siła - Partia Demokratyczna zdobyła 17-21 proc. Na Ruch Pięciu Gwiazd głosowało 13-17 procent wyborców. Frekwencja wyniosła około 64 proc.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Michał Rachoń

GośćTomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")

Data emisji: 26.09.2022

Godz. emisji: 10.33

PR24, ms

Zobacz także

Zobacz także