more_horiz

Wyciek gazu z Nord Stream. Prof. Kucharczyk: dezinformacja i działanie służb rosyjskich

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 11:45
- Można było się spodziewać ze państwo rosyjskie nie będzie chętnie patrzeć na to przedsięwzięcie, od początku były wykorzystywane do tego wszelkie instrumenty, także protesty ekologów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk (Polska Akademia Nauk), komentując ukończenie budowy gazociągu Baltic Pipe.
Przesył gazociągiem Nord Stream 1 został wstrzymany przez Rosję
Przesył gazociągiem Nord Stream 1 został wstrzymany przez RosjęFoto: shutterstock.com/Mircea Moira

Doszło do wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu - poinformowała we wtorek Szwedzka Administracja Morska. W poniedziałek duńskie władze informowały o nieszczelności w gazociągu Nord Stream 2. Według profesora Tomasa Karbergera z Uniwersytetu Technicznego Chalmers w Goeteborgu jest mało prawdopodobne, aby zdarzenia losowe spowodowały uszkodzenia obu gazociągów.

"Żywotne zagrożenie dla interesów Rosji"

Prof. Grzegorz Kucharczyk komentował doniesienia o awariach rosyjskich gazociągów. - Nie trzeba być wybitnym analitykiem, żeby wiedzieć, że mamy z jednej strony do czynienia z dezinformacją, z drugiej z działaniem zapewne służb rosyjskich, usiłujących przeciwdziałać czemuś, co stanowi żywotne zagrożenie dla interesów Rosji - ocenił.

"Niemcy znalazły się w dyskomfortowej sytuacji"

Gość odniósł się także do relacji niemiecko-rosyjskich w kontekście dostaw rosyjskiego gazu. - W przypadku polityki Niemiec wobec Rosji, zwłaszcza w ostatnim okresie, trzeba staranie oddzielać słowa od czynów. Słyszymy o przełomie, ale to tylko retoryka, jeżeli chodzi o twarde fakty, Niemcy niewiele pomagają Ukrainie stawiać opór wobec agresji rosyjskiej, po drugie nie pożegnali się z myślą o wznowieniu wymiany handlowej z Rosją, Tym bardziej że spora część społeczeństwa tak naprawdę wspiera taką politykę, na agendzie jest strach przed tym. Że będzie zimno w niemieckich domach, to przede wszystkim absorbuje sporą część opinii publicznej w Niemczech - zauważył.

- Z jednej strony badania opinii publicznej pokazują, że większość respondentów krytycznie ocenia politykę Olafa Scholza i jego formacji wobec Rosji. Jednocześnie te same badania pokazują, że badani nie życzą sobie takiej pomocy Ukrainie, która doprowadziłaby do "eskalacji konfliktu". To pokazuje rozchwianie nie tylko w polityce niemieckiej, ale i w opinii publicznej. Niemcy znalazły się w dyskomfortowej sytuacji, runęły aksjomaty, na których budowały swoją pozycję w Europie - podkreślał historyk.

Posłuchaj
18:36 PR24_mp3 2022_09_27-10-39-31.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o relacjach Niemcy - Rosja (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

1 października 2022 r. systemem Baltic Pipe ma ruszyć przesył gazu ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym do Polski 900-kilometrową trasą przez Danię.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 10.39

PR24/ka, ms, koz

Zobacz także

Zobacz także