more_horiz

"Postkomunistyczne elity powiązane z PRL blokowały tę inwestycję". Duklanowski o Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 11:04
- Szansa, żeby rozpocząć budowę gazociągu Baltic Pipe, była już 20 lat temu, gdy z inicjatywą wyszedł rząd Jerzego Buzka wraz z ministrem Piotrem Naimskim. Wszystko zablokował rząd Leszka Millera, a uniemożliwiał gabinet Donalda Tuska - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Duklanowski z Radia Szczecin.
Kuriozalna sytuacja, która sprzyjała polityce Putina - Tomasz Duklanowski o współpracy Manueli Schwesig z Rosją
"Kuriozalna sytuacja, która sprzyjała polityce Putina" - Tomasz Duklanowski o współpracy Manueli Schwesig z RosjąFoto: PR24

We wtorek w tłoczni Goleniów (woj. zachodniopomorskie) odbyła się uroczystość otwarcia gazociągu Baltic Pipe - z udziałem premiera Morawieckiego, prezydenta Andrzeja Dudy, premier Danii Mette Frederiksen, ministra do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowej unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen. 1 października 2022 r. ma ruszyć przesył gazu ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym do Polski.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że długo trzeba było czekać na ten moment. - Czekaliśmy dlatego, że Polską rządziły postkomunistyczne elity powiązane z PRL. Blokowały inwestycję, bo były uzależnione od stanowiska Niemiec i Rosji. Rosjanie i Niemcy woleli robić interesy ponad naszymi głowami, Baltic Pipe nie był im na rękę. Szansa była już 20 lat temu, żeby rozpocząć budowę gazociągu, gdy z inicjatywą wyszedł rząd Jerzego Buzka wraz z ministrem Piotrem Naimskim. Wszystko zablokował rząd Leszka Millera, a uniemożliwiał gabinet Donalda Tuska - powiedział Tomasz Duklanowski. 

Czytaj także:

Podkreślił, że inwestycja ma też ogromne znaczenie dla województwa zachodniopomorskiego. - Wybudowanie terminalu LNG dostarczyło tak dużo dochodów dla Świnoujścia, że miasto miało swój wkład w budowę tunelu pod Świną. Kolejny gigantyczny projekt zakłada wybudowanie hubu kontenerowego w Świnoujściu. Takie inwestycje ożywiają region, powstają miejsca pracy i infrastruktura. Władzę w województwie ma PO, ale nie wspiera takich projektów. Marszałek województwa zachodniopomorskiego jest wpatrzony w to, co dzieje się w Berlinie. Z premier Meklenburgii Pomorza Przedniego chciał tworzyć wspólną metropolię ze stolicą w Szczecinie, która nie uwzględniała wielkich inwestycji prowadzonych przez polski rząd. Dla PO inwestycje rządowe w województwie zachodniopomorskim są raczej zagrożeniem niż szansą na rozwój regionu w kraju - stwierdził publicysta. 


Posłuchaj
12:58 PR24 2022_09_28-10-10-44.mp3 Tomasz Duklanowski gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)

Projekt Baltic Pipe składa się z pięciu głównych komponentów: gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, tłoczni gazu w Danii, gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. W sumie cały system przesyłowy ma długość około 900 km. Gazociągiem będzie można rocznie przesyłać 10 mld m sześc. gazu do Polski i 3 mld z naszego kraju do Danii. W związku z postępem prac duński odcinek Baltic Pipe pełną przepustowość może mieć wcześniej, niż zakładano, czyli nie od nowego roku, ale od końca listopada bieżącego roku.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Tomasz Duklanowski (Radio Szczecin)

Data emisji: 28.09.2022

Godzina: 10.09

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także