more_horiz

Przekop Mierzei Wiślanej, Baltic Pipe, CPK. Prof. Mieczysław Ryba: Polska nie jest już państwem drugiej kategorii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 11:15
- W wielu bardzo strategicznych sprawach państwo polskie przestało być "papierowe". Wbrew woli wielkich mocarstw, które nas otaczają, udało się na czas zbudować rzeczy, które powstają wiele lat - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski), komentując uruchomienie Baltic Pipe.
Polski terminal LNG w wielkim stopniu zwiększy możliwość gromadzenia gazu, aby umożliwić  lepsze rozwożenie gazu po całej Polsce samochodami cysternami
Polski terminal LNG w wielkim stopniu zwiększy możliwość gromadzenia gazu, aby umożliwić lepsze rozwożenie gazu po całej Polsce samochodami cysternamiFoto: Mike Mareen/Shutterstock

1 października 2022 r. systemem Baltic Pipe ma ruszyć przesył gazu ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym do Polski 900-kilometrową trasą przez Danię.

Prof. Mieczysław Ryba nawiązał do ujawnionej w latach 90. ub. wieku tzw. doktryny Falina-Kwicińskiego, która zakładała, że zależność od rosyjskich surowców energetycznych ma zastąpić presję militarną Rosji na państwa byłego bloku komunistycznego. - Niezależność energetyczna Polski jest w sposób oczywisty niekorzystna dla Rosji, to narzędzie nacisku się kończy. Pamiętajmy jednak, że oprócz kwestii energetycznych dochodzą militarne, Rosja się zbroiła i jak widać, tej doktryny militarnej nie porzuciła, chce podporządkować sobie kraje ościenne - zauważył.

"Nie jesteśmy już państwem papierowym"

Gość audycji zwracał uwagę na szereg strategicznych inwestycji zrealizowanych w ostatnim czasie, które podniosły bezpieczeństwo Polski. Jak zauważył prof. Ryba, zmieniają one w istotny sposób pozycję kraju w regionie i Europie. - My Polacy mamy wadę narodową ciągłego narzekania i niedoceniania tego, co mamy. Obowiązującą tezą w opisie naszego państwa jest twierdzenie o "państwie papierowym". Rzeczywiście przez długi czas tak było, ale zwróćmy uwagę na ostatnie lata, kiedy to rosyjska doktryna spina się z niemiecką - budowy superpaństwa i nowego ładu energetycznego w oparciu o gaz rosyjski - a mimo to Polska była w stanie wybudować szereg bardzo dużych i ważnych inwestycji. Oprócz Baltic Pipie i gazoportu mamy przekop Mierzei Wiślanej. Dodajmy do tego strategiczne arterie komunikacyjne, szczególnie w Polsce wschodniej, co ma wymiar gospodarczy, ale i obronny, jak budowaną w bardzo szybkim tempie Via Carpatia. Do tego trwają prace przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym - zauważył. 

- Wszystko to łamie pewną zasadę, że Polska i Europa Środkowa mają być krajami drugiej kategorii, podzielonymi na dwie strefy wpływów, rosyjską i niemiecką - podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Posłuchaj
15:58 PR24_mp3 2022_09_28-09-42-14.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o uniezależnieniu się przez Polskę od surowców z Rosji (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Doszło do wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim, w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu - poinformowała we wtorek Szwedzka Administracja Morska. W poniedziałek duńskie władze informowały o nieszczelności w gazociągu Nord Stream 2. Według prof. Tomasa Karbergera z Uniwersytetu Technicznego Chalmers w Goeteborgu jest mało prawdopodobne, aby zdarzenia losowe spowodowały uszkodzenia obu gazociągów.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Mieczysław Ryba

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisji: 9.42

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także