more_horiz

Wpis Radosława Sikorskiego wywołał burzę. Tomasz Sakiewicz: klasyka gatunku w dziedzinie metod GRU

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 12:34
- Radosław Sikorski spełnił rolę przykrywki dla działalności rosyjskiej, odwrócenia uwagi, co zresztą jeszcze wczoraj Rosjanie bardzo skwapliwie wykorzystali, cytując jego wypowiedź - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej").
Tomasz Sakiewicz
Tomasz SakiewiczFoto: PR24/AK

Były szef MSZ w rządzie PO-PSL, a obecnie europoseł KO Radosław Sikorski opublikował na Twitterze zdjęcie z miejsca, w którym - jak informują szwedzkie i duńskie instytucje - doszło do eksplozji gazociągu Nord StreamOpatrzył go komentarzem" "Thank you, USA (dziękujemy wam, USA)".

"Polski eurodeputowany i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podziękował na Twitterze Stanom Zjednoczonym za dzisiejszy wypadek zw. z rosyjskimi gazociągami. Czy to oficjalne oświadczenie o ataku terrorystycznym?" - zapytała na Telegramie rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa i udostępniła wpis Sikorskiego.

Tomasz Sakiewicz, komentując działanie Radosława Sikorskiego, przyznał, że przypomina mu to procedurę, która jest opisana w książce "Akwarium" Wiktora Suworowa, opowiadającej o pracy GRU (wywiadu wojskowego kolejno Rosji Radzieckiej, ZSRR, a następnie od 1991 roku - Federacji Rosyjskiej).

- Co się dzieje, kiedy następuje działanie, które może ujawnić aktywność? Jest pewna sfera zarówno własnych dyplomatów, jak i zaprzyjaźnionych dyplomatów i dziennikarzy, którzy zaczynają odwracać uwagę, mówiąc: "To nie on, to tamten". Cały rozdział w "Akwarium" Suworowa jest poświęcony temu, jak się szkoli szpiegów GRU, którzy mają odwracać uwagę od własnych służb. Czy Radosław Sikorski dostał natchnienia pod wpływem jakichś środków czy telefonu od wiernego przyjaciela (...), to nie ma żadnego znaczenia. Spełnił tu rolę przykrywki dla działalności rosyjskiej - podkreślił.     

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:22 PR24_mp3 2022_09_28-10-35-18.mp3 Tomasz Sakiewicz o awarii Nord Stream i słowach Radosława Sikorskiego ("Temat dnia/Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Michał Rachoń

Gość: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisji: 10.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także