more_horiz

Będzie nowy traktat polsko-niemiecki? Gmyz: obowiązujący dokument jest przestarzały

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 10:55
- Traktat polsko-niemiecki jest dokumentem, który nie rozstrzygnął zasadniczej kwestii w stosunkach polsko-niemieckich, czyli zadośćuczynienia za zbrodnie i zniszczenia, jakich Niemcy dopuścili się w Polsce w latach 1939-45. Ale zakres nierozwiązanych problemów jest znacznie większy - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz, komentując postulaty nowego traktatu polsko-niemieckiego w związku z notą dyplomatyczną Polski do Niemiec ws. reparacji.
Cezary Gmyz
Cezary GmyzFoto: PR24/MS

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych, która zostanie następnie przekazana niemieckiej dyplomacji. Temat reparacji został podniesiony przez polski rząd już kilka lat temu, jednak na początku września tego roku przedstawiono raport zespołu parlamentarnego, który podsumował straty poniesione przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji na nasz kraj w 1939 roku. Straty oszacowano na kwotę przekraczającą 6 bln 220 mld zł. W Polskim Radiu 24 do tematu odniósł się do tego korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz.

Traktat polsko-niemiecki a reparacje wojenne

Gość PR24 odniósł się do pojawiających się w przestrzeni publicznej postulatów podpisania nowego traktatu między Polską a Niemcami. Jak wyjaśnił dziennikarz, jest to o tyle uzasadnione, że "po 30 latach obowiązywania traktatu polsko-niemieckiego trzeba powiedzieć, że ten dokument jest nie jest respektowany przez stronę niemiecką, a przede wszystkim również jest dokumentem przestarzałym".

- (Traktat polsko-niemiecki) jest dokumentem, który nie rozstrzygnął zasadniczej kwestii w stosunkach polsko-niemieckich, czyli zadośćuczynienia za zbrodnie i zniszczenia, jakich Niemcy dopuścili się w Polsce w latach 1939-45. Ale ten zakres nierozwiązanych problemów jest znacznie większy - mówił Cezary Gmyz.

Zmiana w relacjach polsko-niemieckich?

Gość audycji przypomniał, że choć traktat reguluje stosunek stron m.in. do mniejszości narodowych, to tylko Polska realizuje jego treść wobec mniejszości niemieckiej, zaś Niemcy nawet nie uznają mniejszości polskiej na swoim terenie.

Cezary Gmyz, pytany o wolę do negocjacji ws. nowego traktatu polsko-niemieckiego ze strony Niemiec, stwierdził, że obecnie obowiązujący dokument jest dla strony niemieckiej wygodny, bo powstawał w czasie tuż po upadku komunizmu w Polsce i "to Polska była petentem".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:47 PR24_mp3 2022_10_04-10-09-06_Gmyz.mp3 Cezary Gmyz o relacjach polsko-niemieckich, traktacie polsko-niemieckim i nocie dyplomatycznej Polski do Niemiec ws. reparacji wojennych ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: Cezary Gmyz (dziennikarz, korespondent TVP w Berlinie)
Data emisji: 04.10.2022
Godzina emisji: 10.09

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także