more_horiz

"Dla Niemców to szokujące doświadczenie". Prof. Ryba o słowach Zbigniewa Raua ws. reparacji

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 08:45
- Wypowiedź Zbigniew Rau - z punktu widzenia niemieckiego - jest niesamowitym policzkiem, nikt tak do Niemców nie mówił. (...) To musi być dla nich szokujące doświadczenie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski). 
Prof. Mieczysław Ryba o słowach Zbigniewa Raua ws. reparacji: to niesamowity policzek dla Niemiec
Prof. Mieczysław Ryba o słowach Zbigniewa Raua ws. reparacji: to niesamowity policzek dla NiemiecFoto: PAP/Albert Zawada

4 października wizytę w Warszawie złożyła Annalena Baerbock. Szefowa niemieckiej dyplomacji po spotkaniu ze Zbigniewem Rauem powiedziała, że kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest zamknięta. 

Z kolei minister spraw zagranicznych Polski stwierdził, że "to stanowisko rządu federalnego jest nam rzeczywiście znane i właśnie dlatego sformułowaliśmy (...) notę". Zbigniew Rau powiedział ponadto, że "nie istnieje system moralny czy porządek prawny, w którym sprawca zbrodni byłby władny samodzielnie i wyłącznie określać zakres swojej winy, ale także zakres i czas swojej odpowiedzialności". 

"To niesamowity policzek dla Niemiec"

Odnosząc się do tych słów, prof. Mieczysław Ryba przyznał, że jemu również trudno jest sobie wyobrazić, aby na poziomie dyplomatycznym można było powiedzieć ostrzej. - Pamiętajmy, że tutaj kontekst jest taki, iż zbrodniarzem - w domyśle - jest całe państwo niemieckie. Naturalnie kiedyś pod przywództwem Hitlera i nazistów, ale pojawia się tutaj kontekst dziedziczenia czy kontynuacji tego państwa w postaci dzisiejszego rządu demokratycznego, który mówi o sobie, że przestrzega wszelkich praw międzynarodowych, praw człowieka itp. - mówił. 

Podkreślił, że Niemcy mocą swoich instytucji, armii, różnych służby, takich jak gestapo, SS oraz wielu innych, dokonali wiele zła. - Dokonali tego również poprzez całą strukturę obozów koncentracyjnych, które były zakładane przez ograny państwa niemieckiego, całego systemu przymusowej pracy dla setek, tysięcy, milionów Polaków - powiedział prof. Mieczysław Ryba. 

- To państwo niemieckie wykonało w majestacie swojego prawa - które w istocie było moralnym bezprawiem - niewyobrażalnych zbrodni i to samo państwo ma rozstrzygać, czy decydować o tym, czy reparacje za te wszystkie zbrodnie się należą czy nie - pytał gość Michała Rachonia.

Dodał, że "wypowiedź Zbigniew Rau - z punktu widzenia niemieckiego - jest niesamowitym policzkiem", ponieważ "nikt tak wcześniej do Niemców nie mówił".

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
09:53 PR24_mp3 2022_10_05-09-39-07.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o słowach Zbigniewa Raua ws. reparacji: to niesamowity policzek dla Niemiec (Temat dnia/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Data emisji: 5.10.2022

Godzina emisji: 09.39

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także