more_horiz

Reparacje wojenne dla Polski. Cywiński: Niemcy będą zmuszeni do podjęcia dialogu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 11:35
- Jesteśmy skonfrontowani z przedziwną sytuacją, oto sprawca, bandyta i morderca, który splądrował kraj i wymordował sześć milionów ludzi, chce sam siebie sądzić, mówi o moralnej odpowiedzialności, ale jednocześnie chce sam decydować o karze, której wg niego ma nie być - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). W audycji wzięła udział również Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (zastępca redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej")
W raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej podano, że ogólna kwota strat Polski to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł
W raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej podano, że ogólna kwota strat Polski to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złFoto: Archiwum Cyfrowe NAC

Szef MSZ Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych, która ma być przekazana do MSZ Niemiec. Według ministra Raua uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno obejmować m.in. wypłacenie odszkodowania za wyrządzone szkody materialne i niematerialne.

- Czekamy na oficjalną odpowiedź Niemiec na naszą notę - mówił Zbigniew Rau. Skomentował w ten sposób informacje Polskiego Radia. Nasi dziennikarze pisemnie zapytali niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych o kwestie reparacji wojennych. W ujawnionej odpowiedzi strona niemiecka napisała, że sprawa jest zamknięta.

Piotr Cywiński komentował reakcję niemieckiego MSZ na przekazaną notę dyplomatyczną oraz na pytania dziennikarzy Polskiego Radia, którzy m.in. prosili o przedstawienie przez stronę niemiecką dokumentu potwierdzającego zrzeczenie się reparacji przez Polskę. - Niemcy zareagowali zgodnie z zasadą "mowa jest srebrem, milczenie złotem", nie mogli nie zrobić nic innego niż przemilczeć wszystkie postawione im pytania, które są bardzo konkretne. Niemcy nie mają takiego dokumentu, bo takiego dokumentu nie ma. Gdyby nawet mieli dokumenty podpisane przez kacyków narzuconego nam siłą rządu komunistycznego, to także w świetle obowiązującego wówczas prawa nie zostały dotrzymane formalności, nie może być mowy o zrzeczeniu się reparacji - zauważył.

- Niemcy będą zmuszeni do podjęcia dialogu w tej sprawie i to bardzo konstruktywnego. Jeżeli ten spór będzie trwał, samozwańczy wizerunek Niemiec jako największego na świecie mocarstwa moralnego legnie w gruzach - dodał publicysta.

Posłuchaj
21:08 PR24_mp3 2022_10_07-10-09-13.mp3 Piotr Cywiński i Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska o reparacjach wojennych dla Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj więcej:

1 września, w rocznicę ataku Niemiec na Polskę, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.

Według wyliczeń łączna kwota strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej wynosi 6 bln 220 mld 609 mln zł. Rząd zapowiada, że na podstawie tego dokumentu będzie ubiegał się o odszkodowania od Niemiec.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście:  Piotr Cywiński, Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska

Data emisji: 07.10.2022

Godzina emisji: 10.09

PR24/ka/kor/koz

Zobacz także

Zobacz także