more_horiz

Rosja straszy "brudną bombą". Prof. Reginia-Zacharski: to chwianie narracją, wytwarzanie pewnej groźby

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 11:35
- Czynnik nuklearny jest używany w wojnie informacyjnej, to chwianie narracją, wytwarzanie pewnej groźby. Nie sądzę, żeby przestraszyli się jej Amerykanie, jest to obliczone na społeczeństwa europejskie, przede wszystkim Europy Zachodniej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki).
S-400 Triumf  rosyjski system rakietowy czwartej generacji typu ziemia-powietrze zdolny do przenoszenia broni atomowej
S-400 Triumf – rosyjski system rakietowy czwartej generacji typu ziemia-powietrze zdolny do przenoszenia broni atomowejFoto: Shutterstock/ovbelov

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu utrzymywał w niedzielę w rozmowach z ministrami obrony Francji, Turcji i Wielkiej Brytanii, że Ukraina może użyć tzw. brudnej bomby.

Szefowie MSZ Francji, Wielkiej Brytanii i USA wydali wspólne oświadczenie, w którym potwierdzili swoje poparcie dla suwerenności Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji oraz odrzucili "jawnie fałszywe zarzuty" Moskwy, jakoby Ukraina zamierzała przeprowadzić prowokację z użyciem "brudnej bomby" na własnym terytorium.

Prof. Reginia-Zacharski komentował możliwość użycia broni jądrowej w wojnie na Ukrainie. - Trudno jest dostrzec nawet doraźne korzyści z użycia w takiej czy innej formule broni nuklearnej przez Putina. Czytelność ew. prowokacji Rosjan byłaby ewidentna. Jeżeli natomiast Federacja Rosyjska sięgnęłaby po broń w bezpośrednim ataku, np. uderzając na miasto ukraińskie, sytuacja polityczna niebywale by się dla niech skomplikowała, trudno tu dostrzec korzyści - ocenił.

Jak stwierdził gość audycji, informacje takie służą wytworzeniu poczucia zagrożenia, szczególnie społeczeństw Europy Zachodniej. - Tam poziom obaw jest wysoki, mamy kwestie energetyczne, nadchodzącej zimy, blackoutów itd. Stratedzy na Kremlu być może dochodzą do wniosku, że gdyby do tego doszło zagrożenie nuklearne, to byłoby skuteczne - podkreślał.

Posłuchaj
16:51 PR24_mp3 2022_10_28-09-41-05.mp3 Prof. Reginia-Zacharski o sytuacji na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Pentagon opublikował Narodową Strategię Bezpieczeństwa, której celem jest zwiększenie siły odstraszania Stanów Zjednoczonych wobec zagrożeń ze strony takich krajów jak Chiny i Rosja. Dokument przewiduje między innymi unowocześnienie amerykańskiego potencjału nuklearnego oraz dopuszcza użycie przez USA jako pierwsze broni atomowej.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Reginia-Zacharski

Data emisji: 28.10.2022

Godzina emisji: 9.42

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także