more_horiz

Obwód kaliningradzki punktem zapalnym? Prof. Andrzej Pukszto: Litwa i kraje bałtyckie bardzo ucierpiały od Rosji w XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 10:45
- Kraje bałtyckie chyba bardziej niż Polska mają w relacjach z Rosją tragiczne doświadczenia, tak jak Żydzi nigdy nie skasują swojej historii Holocaustu, tak narody bałtyckie nie skasują tych tragicznych kart, jakie w historii z Rosją doświadczyły w ub. stuleciu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Pukszto, komentując działania państw bałtyckich po agresji Rosji na Ukrainę. 
Budowa tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim w okolicach miejscowości Lenkupie. Zapora docelowo ma stanąć na całym odcinku 200 km granicy z obwodem kaliningradzkim; układanie rozpoczęto w miejscu, gdzie stykają się granice polska, rosyjska i litewska. Lenkupie, 07.11.2022.
Budowa tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim w okolicach miejscowości Lenkupie. Zapora docelowo ma stanąć na całym odcinku 200 km granicy z obwodem kaliningradzkim; układanie rozpoczęto w miejscu, gdzie stykają się granice polska, rosyjska i litewska. Lenkupie, 07.11.2022. Foto: PAP/Artur Reszko

Premier Litwy Ingrida Simonyte powiedziała, że wraz z władzami Polski jej kraj ściśle monitoruje rozwój wydarzeń na granicach.

Władze Kaliningradu ogłosiły wdrożenie tak zwanego porozumienia o otwartym niebie z Syrią, Turcją i Białorusią. Szefowa litewskiego rządu mówiła w TVP Info, że trzeba do tego podchodzić z dużą ostrożnością. "Zobaczymy, w co to się przerodzi, bo Rosja, podobnie zresztą jak Białoruś, znana jest z mówienia różnych rzeczy, które niekoniecznie muszą być prawdą. Będziemy więc monitorować rozwój wydarzeń, profil migrantów przybywających na granicę, loty i zastanawiać się, jakich potrzebujemy rozwiązań, być może również na szczeblu europejskim" - powiedziała litewska premier.

Prof. Andrzej Pukszto zwracał uwagę, że kraje bałtyckie, podobnie jak Polska, dużo poważniej niż pozostałe kraje Unii Europejskiej traktują zagrożenie ze strony Rosji. - Litwa i kraje bałtyckie bardzo ucierpiały w XX wieku, zlikwidowano ich państwowość, tysiące ludzi zginęło na zsyłkach. Tych tragedii litewskich, łotewskich czy estońskich jest bardzo dużo, dlatego Litwa i inne kraje bałtyckie są w pierwszym szeregu tej walki przeciwko rosyjskiemu imperializmowi, w pierwszym szeregu walki politycznej i dyplomatycznej, zaangażowane w pomoc Ukrainie (...). Litwa. Łotwa i Estonia mówioną bardzo głośno o rosyjskim imperializmie od 2008 r. - przypominał.

Posłuchaj
19:39 PR24_mp3 2022_11_08-09-40-28.mp3 Prof. Andrzej Pukszto o budowie zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w ubiegłym tygodniu, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Informacje te skrytykowała Janina Ochojska oraz niektórzy przedstawiciele opozycji. Wicepremier Mariusz Błaszczak, informując o budowie zapory, podkreślił, że decyzja ta ma związek z uruchomieniem lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Prof. Andrzej Pukszto

Data emisji: 08.11.2022

Godzina emisji: 9.40

PR24/ka/kor/pp

Zobacz także

Zobacz także