more_horiz

Ukraina odzyskała Chersoń. Prof. Grochmalski: potężne osłabienie Rosji

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 11:18
- Pojawienie się w Chersoniu prezydenta Ukrainy pokazuje, że wielkie plany Putina się skończyły, że w wymiarze mentalnym dokonał się w tej wojnie wielki zwrot. Rosja i Putin realnie nie mogą myśleć o wielkich planach podboju Ukrainy, muszą poważnie obawiać się kolejnej ofensywy wojsk ukraińskich - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
Prezydent Wołodymyr Zełenski w Chersoniu. Ukraina 14.11.2022 r.
Prezydent Wołodymyr Zełenski w Chersoniu. Ukraina 14.11.2022 r.Foto: EPA/OLEG PETRASYUK

Prezydent Ukrainy odwiedził w poniedziałek Chersoń. Do wizyty doszło zaledwie w kilka dni po wyzwoleniu miasta. W regionie wciąż trwa rozminowywanie i działania stabilizacyjne, przywracanie ukraińskiej administracji i struktur ochrony porządku. Miasto jest zagrożone ostrzałami ze strony rosyjskich wojsk, które wycofały się na lewy brzeg Dniepru.

Prof. Piotr Grochmalski ocenił, że odbicie Chersonia to "kolejna wielka katastrofa armii rosyjskiej, ale i państwa rosyjskiego". Zwracał uwagę na zmieniający się stosunek do Rosji innych światowych mocarstw. - Przypomnijmy sobie zachowanie Indii i Chin podczas obrad Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie, Putin odczuł tam umniejszanie pozycji Rosji. Z drugiej strony mamy wizytę Xi Jinpinga w Kazachstanie, gdzie złożył on osobistą deklarację bezpieczeństwa dla Kazachstanu, wyautował z wypływów w tym regionie Rosję. To były symptomy pokazujące, że pozycja Rosji jest systematycznie degradowana jako państwa, które przegrywa. Jej realna pozycja militarna, ale i polityczna radykalnie się kurczy - ocenił.

- Ta spektakularna klęska jest konsekwencją planowanego działania ze strony Ukrainy, odczytującej tego typu możliwości z układu sił rosyjskich, ale i obiektywnych warunków, umiejętnego zastosowanie narzędzi, które dostała, takich jak HIMARS-y. Przyczółek chersoński miał dla Putina szczególne znaczenie, był punktem odniesienia do uderzenia na Odessę, ale i w głąb Ukrainy. Powodowało to olbrzymią determinacją strony ukraińskiej - dodał i podkreślał, że odbicie przez Ukrainę Chersonia oznacza "potężne osłabienie Rosji".

Posłuchaj
14:59 PR24_mp3 2022_11_15-09-44-49.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o sytuacji na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Położony na południu Ukrainy Chersoń, główny ośrodek obwodu chersońskiego, przylegającego do anektowanego Krymu, był jedynym miastem obwodowym, które udało się zająć Rosjanom po 24 lutego br. Doszło do tego w pierwszych dniach inwazji. Po ponad ośmiu miesiącach okupacji strona rosyjska ogłosiła wycofanie swoich wojsk z prawego (zachodniego) brzegu Dniepru. W piątek (11.11) władze Ukrainy poinformowały o odzyskaniu kontroli nad Chersoniem.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 9.44

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także