more_horiz

Młot z krwią od Grupy Wagnera dla PE. Cosić: to przekracza nasze zdolności pojmowania świata

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 11:30
- To, co robi Rosja, jest zagraniem na nosie, prowokacją i skandalem. Chodzi o zaskoczenie drugiej strony. Rosja nie liczy się z opiniami Zachodu na swój temat - mówiła w Polskim Radiu 24 korespondent TVP w Brukseli Dominika Cosić.
Parlament Europejski przyjął rezolucję, zgodnie z którą Rosja została uznana za państwo sponsorujące terroryzm
Parlament Europejski przyjął rezolucję, zgodnie z którą Rosja została uznana za państwo sponsorujące terroryzmFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera, odpowiedział na decyzję Parlamentu Europejskiego - przekazał rosyjski portal Goworit Moskwa. Na nagraniu zamieszczonym w sieci widać młot z logo grupy i śladami krwi, który Jewgienij Prigożyn wysłał do PE. Prigożyn miał także przekazać, że razem z dowódcami podjął decyzję o "rozwiązaniu unijnego organu". 

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że brakuje słów na określenie tego zachowania.  - To przekracza nasze zdolności pojmowania świata i wrażliwość. To, co robi Rosja, jest zagraniem na nosie, prowokacją i skandalem. Chodzi o zaskoczenie drugiej strony. Rosja nie liczy się z opiniami Zachodu na swój temat - powiedziała Dominika Cosić.

Przypomniała w tym kontekście dwie anegdoty. - Na pierwsze spotkanie z byłą kanclerz Niemiec Putin przyprowadził dwa psy. Wiedział przy tym, że Angela Merkel boi się tych zwierząt. Kanclerz Niemiec była sparaliżowana, siedziała przerażona, niektórzy tłumaczą, że wpłynęło to na jej relacje z Putinem i stosunek do Rosji, czyli spolegliwość. Innym razem Putin zaprosił na polowanie byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Upolował jelenia, na oczach Berlusconiego wyciął nożem jego serce i podał je premierowi Włoch. Berlusconi zemdlał. Merkel i Berlusconi mają wiele na sumieniu, ale te wydarzenia pokazują różnice pomiędzy politykami świata zachodniego a bandytą, jakim jest pułkownik KGB Władimir Putin - mówiła korespondent TVP w Brukseli.

Posłuchaj
10:24 PR24 2022_11_24-10-20-02.mp3 Dominika Cosić gościem Michała Rachonia ("Temat dnia/Gość PR24")

W środę Parlament Europejski przyjął rezolucję, zgodnie z którą Rosja została uznana za państwo sponsorujące terroryzm. - Rezolucja ma znaczenie symboliczne. Po raz pierwszy w oficjalnych dokumentach UE pojawiło się określenie "terroryzm" w odniesieniu do Rosji. PE zasugerował też, by państwa członkowskie wpisały Rosję na listę państw terrorystycznych. W rezolucji pojawiła się też wzmianka o katastrofie smoleńskiej. Poinformowano o niej w kontekście zestrzelenia malezyjskiego samolotu nad Donbasem, czyli aktu terroru - podsumowała Cosić.

Rezolucja PE ma zostać przekazana organizacjom międzynarodowym, w tym Radzie Europy i ONZ, oraz władzom Ukrainy. Dokument ma też trafić do rządu i parlamentu Federacji Rosyjskiej oraz do Władimira Putina. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Dominika Cosić (korespondent TVP w Brukseli)

Data emisji: 24.11.2022

Godzina: 10.19

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także