more_horiz

"Zawsze realizował politykę prorosyjską na niemieckie zlecenie". Pęk o Tusku

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 11:49
- Wszystko to, co opowiada dziś Donald Tusk, jest czystym kłamstwem, próbą ogłupienia społeczeństwa. Pamiętamy, kto próbował blokować Baltic Pipe, opóźniał budowę gazoportu, zapraszał Siergieja Ławrowa na odprawę polskich dyplomatów. Polityka UE i Niemiec zbankrutowała, stworzono potwora na wschodzie. Tusk chce wywołać wrażenie, że ostrzegał przed Rosją. Jest to nieuczciwe i zakłamane. Nawet w PRL delikatniej kłamano, w rękawiczkach - mówił w Polskim Radiu 24 były senator Bogdan Pęk.
Pęk: Tusk realizował politykę niemiecką zakładającą sojusz z Rosją
Pęk: Tusk realizował politykę niemiecką zakładającą sojusz z RosjąFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Radosław Sikorski, Donald Tusk i inni politycy Platformy Obywatelskiej przekonują w ostatnich miesiącach, że twardo sprzeciwiają się rosyjskiemu reżimowi. Tymczasem na czele Kremla stoją dziś ci sami politycy, z którymi w latach 2007-15 rząd PO-PSL blisko współpracował. W programie "Jedziemy" w TVP Info Michał Rachoń przedstawił zestaw tez dla Radosława Sikorskiego na jego dwustronne spotkanie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Ławrowem. Dokument pochodzi ze stycznia 2008 r. i został przygotowany przez Departament Polityki Wschodniej w ministerstwie spraw zagranicznych, któremu przewodził Sikorski.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że chodziło o to, aby polskie cele uzależnić od czynników zewnętrznych z Niemcami na czele. - Rosja przez lata była karmiona potężnym strumieniem gotówki za dostarczane węglowodory. Pozwoliło to odbudować przemysł militarny i przygotować się do wojny na Ukrainie. Wydawało się, że ludzkość w XXI wieku jest już poza takimi zbrodniami jak na Ukrainie. Na sumieniu ma to pośrednio Donald Tusk, który realizował politykę niemiecką zakładającą sojusz z Rosją. Doprowadziło to do tragedii. Dzisiejsze opowieści Tuska są czystym fałszem, zaprzeczaniem rzeczywistości - tłumaczył Bogdan Pęk.

- Wszystko to, co opowiada dziś Tusk, jest czystym kłamstwem, jest próbą ogłupienia społeczeństwa. Pamiętamy, kto próbował blokować Baltic Pipe, opóźniał budowę gazoportu, zapraszał Siergieja Ławrowa na odprawę polskich dyplomatów. Polityka UE i Niemiec zbankrutowała, stworzono potwora na wschodzie. Tusk chce wywołać wrażenie, że ostrzegał przed Rosją. Jest to nieuczciwe i zakłamane. Nawet w PRL delikatniej kłamano, w rękawiczkach. Polityka była budowana na zależności od Niemiec i zbrodni smoleńskiej - dodał.

Jego zdaniem ludzie powinni się zastanowić, czy w wyborach chcą oddać władzę Donaldowi Tuskowi. - Jego strategia się nie zmieniła. Będzie realizował politykę całkowitej zależności od Niemiec. Niemcy też się nie zmienili. Udają, że pomagają Ukrainie i chcą wrócić do dealów z Putinem. Tusk zawsze realizował politykę prorosyjską na niemieckie zlecenie. Opowieść o tym, że dbał o interes Polski, jest czystą mitologią, potwierdzają to dokumenty - podsumował Bogdan Pęk.

Posłuchaj
20:52 PR24 2022_11_29-10-08-01.mp3 Bogdan Pęk gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)

W dokumencie z 2008 r. czytamy, że polska polityka względem Rosji jest elementem unijnej polityki, zgodnie z którą ten barbarzyński reżim miał być strategicznym partnerem Europy. "Rosja jest największym bezpośrednim sąsiadem i strategicznym partnerem Unii Europejskiej. Popieramy rozwój zrównoważonej polityki wschodniej UE, którym jednym z zasadniczych elementów są stosunki z Rosją. W ramach UE aktywnie uczestniczymy w budowaniu strategicznego partnerstwa z Rosją" – podkreślano. Rząd PO podczas rozmów z rosyjskim reżimem kierował się też stwierdzeniami, że jest szczególnie zainteresowany, "aby UE dążyła do oparcia współpracy z Rosją na bazie wartości". Podkreślano, że jest to podstawa do budowy przyjaznych społeczeństw. W tezach Sikorskiego wskazywano, że brak dialogu z Rosją nie służy Polsce.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 10.06

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także