more_horiz

"Wojska ukraińskie nie oddadzą tych terenów". Witold Newelicz o sytuacji w rejonie Bachmutu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 11:35
- Jeżeli mróz naprawdę chwyci, to Ukraińcy będą mogli użyć brygad zmechanizowanych i odrzucić Rosjan, jak to czynili już wiele razy. Postępy Rosjan na przestrzeni ostatnich miesięcy na odcinku bachmuckim kończyły się szybkimi uderzeniami Ukraińców, którzy odzyskiwali teren - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Newelicz, korespondent Telewizji Republika na Ukrainie.
Najbardziej intensywne walki toczą się wzdłuż linii frontu w obwodzie donieckim
Najbardziej intensywne walki toczą się wzdłuż linii frontu w obwodzie donieckimFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Najgorętszym odcinkiem frontu od wielu tygodni pozostaje Donbas. W ciągu ostatniej doby Rosjanie bezskutecznie szturmowali tam w okolicach 11 miejscowości - głównie w obwodzie Donieckim w kierunku Bachmutu i Awdijewki.

Ukraiński sztab informuje, że główną siłę armii rosyjskiej mają stanowić członkowie Grupy Wagnera i kryminaliści walczący za obietnicę amnestii. W obwodzie Ługańskim Rosjanie mają się okopywać i przygotowywać do obrony. Wciąż trwają także rosyjskie bombardowania infrastruktury energetycznej i ciepłowniczej na terenie całej Ukrainy.

Witold Newelicz relacjonował sytuacje na froncie w okolicach Bachmutu. - Wojska ukraińskie nie oddadzą tych terenów, nie ma zagrożenia, że Rosjanie wejdą do Kramatorska, nie widać żadnych objawów paniki, nic nie wskazuje na to, żeby te linie obrony miały zostać złamane, choć trwają bardzo zaciekłe walki. Z doniesień wynika, że stosunek strat jest tam jak jeden do pięciu, Rosjanie tracą bardzo wielu żołnierzy, przyjęli taktykę stosowaną podczas II wojny światowej, nacierają wielką masą - zaznaczył.

- Wszystkie prognozy wskazują na to, że temperatury będą znacznie poniżej zera, żołnierzom doskwiera wilgoć i zimno, ale ten mróz może sprawić, że będą w stanie użyć sprzętu zmechanizowanego i podjąć kontrofensywę. Na razie jest to o tyle wojna defensywna, że Ukraińcy są w trakcie aktywnej defensywy, bronią się, odpierają ataki mas rosyjskiego wojska. Ukraińcy są lepiej wyposażeni, osobisty ekwipunek żołnierza jest bogatszy, lepiej przygotowany na trudne warunki atmosferyczne i zimę. Następuje też rotacja oddziałów - mówił gość audycji.

Posłuchaj
14:31 PR24_mp3 2022_11_29-10-33-12.mp3 Witold Newelicz o sytuacji na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Witold Newelicz

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 10.33

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także