more_horiz

"Nie wszyscy potrafią się wznieść ponad bieżące spory". Siewiereniuk-Maciorowska o krytykach zwiększania budżetu armii

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 12:59
- Ten spór w ogóle nie powinien mieć miejsca, dyskusja powinna być odłożona na inny czas, dzisiaj najważniejsze jest, aby Polska i jej obywatele byli po prostu w swoim kraju bezpieczni - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, zastępca redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Codziennej".
Budżet MON w przyszłym roku wzrośnie z 58 miliardów do 97 miliardów 445 milionów złotych.
Budżet MON w przyszłym roku wzrośnie z 58 miliardów do 97 miliardów 445 milionów złotych.Foto: MON

W przyszłym roku wydatki na obronność mają sięgnąć trzech procent PKB, a dodatkowe fundusze będą pochodziły z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Opozycja złożyła wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy wyłączającej w tym roku z reguły wydatkowej środki przeznaczone m.in. na walkę ze skutkami kryzysu energetycznego i obronność.

Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska odniosła się do stanowiska opozycji w tej kwestii. - Od ponad roku trwa wojna hybrydowa na naszej wschodniej granicy, wicepremier Błaszczak mówił o zapewnieniu bezpieczeństwa na przesmyku suwalskim czy odbudowie potencjału wojskowego na ścianie wschodniej, tu gdzie jest realne zagrożenie (…). Mogę tylko ubolewać nad faktem, że polscy politycy nie dorośli do tego, by odłożyć spory polityczne na bok w sytuacji, gdy państwo polskie jest realnie zagrożone, agresywna postawa Rosji w wojnie na Ukrainie może się rozprzestrzenić na inne terytoria. Jesteśmy chronieni przez NATO, ale będzie ono nas chronić dopiero wtedy, gdy sami będziemy w stanie to zrobić - zaznaczyła.

- Widać, że niektórzy politycy nie dorośli do funkcji, które pełnią, nie potrafią wznieść się ponad bieżące spory polityczne. To jest realne zagrożenia, które rozleje się, jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana we wszelki możliwy sposób, to tylko kwestia czasu. Tego rodzaju dyskusje nie powinny w ogóle mieć miejsca - podkreślała gość audycji.

Posłuchaj
14:56 PR24 2022_11_30-10-33-50.mp3 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska o wydatkach na obronność (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 10.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także