more_horiz

"Granice państw NATO muszą być jasno zdefiniowane". Jan Parys o wypowiedzi Jensa Stoltenberga

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 13:54
- Sekretarz generalny nie powiedział nic nadzwyczajnego. Przypomniał zasadę, która obowiązuje. NATO broni państw członkowskich i ich granice muszą być jasno zdefiniowane - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego powiedział, że warunkiem wejścia Ukrainy do NATO jest wygranie przez nią wojny. Jens Stoltenberg dodał także, że najważniejszym elementem jest teraz wspieranie Ukrainy, aby zapewnić jej przetrwanie "jako państwu niepodległemu i suwerennemu".

Będzie to możliwe dzięki pomocy w wymiarze militarnym, ekonomicznym i finansowym.

Członkostwo Ukrainy w NATO

Jan Parys powiedział w Polskim Radiu 24, że słowa Jensa Stoltenberga nie oznaczają zmiany zdania, ale są powtórzeniem zasad członkostwa w Sojuszu. - To rzecz normalna, że do NATO wchodzą kraje, które mają uregulowane kwestie graniczne. Ukraina ma nie tylko wojnę, ale i spór o swoje terytoria. Dopóki nie będzie stabilizacji w zakresie granic, to trudno mówić o członkostwie - powiedział.

- Sekretarz generalny nie powiedział nic nadzwyczajnego. Przypomniał zasadę, która obowiązuje. NATO broni państw członkowskich i ich granice muszą być jasno zdefiniowane - dodał.

Były minister obrony narodowej podkreślił jednak, że warunek wygrania wojny nie jest równoznaczny z powrotem do wcześniejszego kształtu państwa. - Jens Stoltenberg nie mówił o tym, że Ukraina ma odzyskać wszystkie swoje terytoria, ale ma mieć stabilne granice. Ma powstać jakiś traktat pokojowy, który określa granice, na jakie obie strony sporu się godzą - ocenił Jan Parys.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
19:57 PR24_mp3 2022_11_30-13-07-49.mp3 Jan Parys m.in. o warunkach członkostwa w NATO (Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jan Parys (były szef MON)

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 13.07

dz/kor

Zobacz także

Zobacz także