more_horiz

Dyrektor ESC mówi, że Polacy nie dojrzeli do niepodległości. Kodymowski: nie dorósł raczej pan Basil

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 11:18
Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski wyraził przekonanie, że Polacy "nie dojrzeli do niepodległości". Do jego słów odniósł się w Polskim Radiu 24 muzyk Jędrzej Kodymowski, który ocenił, że wypowiedź ta "przekracza wszelkie granice".
Dyrektor ECS Basil Kerski wyraził przekonanie, że Polacy nie dojrzeli do niepodległości
Dyrektor ECS Basil Kerski wyraził przekonanie, że Polacy "nie dojrzeli do niepodległości"Foto: Rafal Wojczal / Forum

- Jestem pozarządowym państwowcem, nigdy nie pełniłem funkcji państwowych. Ta jest publiczna. Wydaje mi się, że my w Polsce nie dojrzeliśmy do niepodległości, do demokracji. Bo to jest jak w życiu dorosłym, trzeba się nawzajem szanować, spierać, a zdrowy jest dystans, indywidualizm - ocenił dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Dyrektor ESC: w Polsce nie dojrzeliśmy do niepodległości

Do jego słów odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 muzyk Jędrzej Kodymowski. Jak ocenił, wypowiedź ta "przekracza wszelkie granice".

- Powiem szczerze, że patrząc na pana Basila, to on po prostu maksymalnie podniósł mi ciśnienie. Dochodzę do wniosku, że jest jakaś grupa polityczna, która specjalnie selekcjonuje i wybiera takie osoby na eksponowane stanowiska, żeby właśnie wygłaszały takie tezy - podkreślił.

Zapytany o to, czemu może służyć wypowiadanie takich słów w przestrzeni publicznej przez członka administracji państwowej, gość audycji powiedział, że "nie działa to na korzyść budowania polskiej jedności, tylko rozbijania jej". - Człowiek, który w latach 80. zrzekł się polskiego obywatelstwa, właściwie podważa zasadność istnienia państwa polskiego - zaznaczył.

- Można to chyba skwitować jednym - jeżeli już tutaj ktoś do czegoś nie dorósł, to na pewno pan Bazyl do piastowanego przez siebie stanowiska - podsumował gość audycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:07 PR24_mp3 2022_12_01-10-04-09.mp3 Jędrzej Kodymowski o kontrowersyjnej wypowiedzi Basila Kerskiego ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Jędrzej Kodymowski (muzyk)

Data emisji: 1.12.2022

Godzina: 10.05

ng/kor

Zobacz także

Zobacz także