more_horiz

Komisja ds. wpływów Rosji w energetyce. Przemyłski: obecność ekspertów ograniczy możliwości politycznej awantury

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 13:00
PiS złożył w Sejmie projekt ustawy ws. powołania komisji weryfikacyjnej, która ma zbadać politykę energetyczną prowadzoną przez polskie rządy w ubiegłych latach. - Obecność każdego eksperta będzie korzystna dla tego organu, dlatego że ona ograniczy możliwości politycznej awantury - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jan Przemyłski z "Gazety Polskiej".
PiS chce powołania komisji weryfikacyjnej, która zbadałby politykę energetyczną prowadzoną w latach 2007-2022
PiS chce powołania komisji weryfikacyjnej, która zbadałby politykę energetyczną prowadzoną w latach 2007-2022Foto: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej/Facebook

- Chcemy przedstawić projekt ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007-2022 - zapowiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak wskazał w Polskim Radiu 24 Jan Przemyłski z "Gazety Polskiej", komisja ta prawdopodobnie będzie składała się z dziewięciu członków. Dodał, że ze względu na to, że ma być to twór weryfikacyjny, a nie śledczy, to będą mogli zasiadać w nim również eksperci z różnych dziedzin.

- Obecność każdego eksperta będzie korzystna dla tego typu organu, dlatego że ona ograniczy możliwości politycznej awantury. A to, że polityczna awantura będzie wywoływana w tym temacie, to już się przekonaliśmy - skomentował.

Powstanie komisja weryfikacyjna?

Gość audycji wskazał także, że w ostatnich dniach rozmawiał z przedstawicielami różnych ugrupowań, którzy byli zgodni, że tego typu komisja jest potrzebna, aby zbadać wszystkie powiązania, które miały miejsce w latach 2007-2022.

Pamiętajmy, że ten organ nie będzie się ograniczał tylko do rządów PO-PSL, ale także zbada to, co było za rządów PiS - powiedział, dodając, że w jego opinii komisja powinna jeszcze bardziej rozszerzyć zakres swoich badań i objąć czasy rządów Leszka Millera, Marka Belki, a także Kazimierza Marcinkiewicza.

- Przypomnimy, że pierwsze podrygi wobec Baltic Pipe miały miejsce jeszcze za czasów Leszka Millera, wiec warto byłoby też prześwietlić tamte decyzje i mechanizmy, jakie były powoływane - ocenił.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
04:22 PR24_mp3 2022_12_01-10-35-02.mp3 Jan Przemyłski o pomyśle utworzenia komisji weryfikacyjnej, która zbadałaby politykę energetyczną ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Jan Przemyłski ("Gazeta Polska")

Data emisji: 1.12.2022

Godzina: 10.35

ng//PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także