more_horiz

"Wymiar sprawiedliwości należy zreformować". Publicyści komentują sprawę zawieszenia dwóch warszawskich prokurator

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 11:08
Dwie warszawskie prokurator, którym szczecińska prokuratura zamierza postawić zarzuty, zostały zawieszone w czynnościach służbowych na sześć miesięcy. Kwestię tę skomentowali na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Cywiński (portal wPolityce.pl), Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (z-ca redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej") oraz Marek Jakubiak.
Prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom
Prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkomFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Prokuratura Regionalna w Szczecinie poinformowała w czwartek w komunikacie o skierowaniu do SN wniosków "o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie W. i Małgorzacie M.". Zarzuty, które śledczy zamierzają im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i - wobec Ewy W. - także zaangażowania się w działalność polityczną.

- Mamy głosy dotyczące nielegalnej inwigilacji Pegasusem nie od kogo innego, jak od prokurator Ewy W. Moim zdaniem to wszystko łączy się w pewną całość, musimy sobie zdać z tego sprawę - skomentował Piotr Cywiński.

Jak dodał, "polski wymiar sprawiedliwości toczy gangrena politycznego zaangażowania, ale także bezkarności reprezentantów tego wymiaru". - Każdy to widzi, tylko jak dotąd nie ma mocnych, żeby to wyplenić, rozprawić się z tym i to skończyć - powiedział gość audycji.

Dwie stołeczne prokuratorki zawieszone

- W naszym kraju są ludzie, którzy znajdują się na wysokich stanowiskach, mają immunitety, są przez państwo polskie szkoleni od 19. roku życia, bo chcą być prokuratorami lub innymi ważnymi osobami. Prawdę mówiąc, ja jestem tą małością nie dość, że zaskoczony, to też zniesmaczony - powiedział z kolei Marek Jakubiak i wyraził zmartwienie tym, że społeczeństwo "oswaja się z takimi informacjami". - Mamy do czynienia z procederem, który nie jest nowy - zaznaczył.

Natomiast Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska wyraziła zdziwienie tym, jak doszło do tej sytuacji. - Ci ludzie mówią, czym oni nie są, jacy są mądrzy, jak bohatersko wręcz przelewają krew za praworządność, demokrację i wolność w Polsce. Ale jak przychodzi odpowiedzieć za swoje czyny, to mówią, że Pegasus, że ktoś zemdlał, że jeszcze coś. To są właśnie tacy bohaterowie, jestem tym zniesmaczona - skomentowała, podkreślając, że "wymiar sprawiedliwości należy we wszystkich aspektach ewidentnie zreformować".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
47:25 PR24_mp3 2022_12_02-10-07-51.mp3 Piotr Cywiński, Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska i Marek Jakubiak o uchyleniu immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Temat Dnia/Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Piotr Cywiński (portal wPolityce.pl), Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (z-ca redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej"), Marek Jakubiak

Data emisji: 2.12.2022

Godzina: 10.07

ng//PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także