more_horiz

"Ostre i jednoznaczne postawienie sytuacji". Reginia-Zacharski o niewpuszczeniu Ławrowa na posiedzenie OBWE

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 10:50
- Polska zdecydowała się na dosyć ostre i jednoznaczne postawienie sytuacji i nie jest to zaskakujące. Wpisuje się to bowiem w pewną linię postępowania wobec Federacji Rosyjskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog (Uniwersytet Łódzki).
Jacek Reginia-Zacharski o posiedzeniu OBWE w Łodzi:Polska zdecydowała sięna dosyć ostre i jednoznaczne postawienie sytuacji.
Jacek Reginia-Zacharski o posiedzeniu OBWE w Łodzi: Polska zdecydowała się na dosyć ostre i jednoznaczne postawienie sytuacji.Foto: PAP/Roman Zawistowski

Symbolicznym przekazaniem przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Macedonii Północnej zakończy się dwudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi. W tym roku pracami Organizacji kierowała Polska. Podsumowanie tej prezydencji to jeden z głównych tematów rozmów ministrów spraw zagranicznych i dyplomatów z niemal 60 państw świata.

Niewpuszczenie Siergieja Ławrowa

Federację Rosyjską na spotkaniu w Łodzi reprezentuje stały przedstawiciel przy OBWE, bo polskie władze nie zgodziły się na przyjazd ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Podczas konferencji w Moskwie rosyjski minister oskarżył Polskę o "kopanie grobu" dla OBWE. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau uznał te oskarżenia za skandaliczne i mówił o paraliżowaniu prac organizacji w tym roku przez Rosję. 

"Ostre i jednoznaczne postawienie sytuacji"

Do decyzji Polski o niewpuszczeniu Ławrowa na szczyt OBWE odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski. Jak zaznaczył politolog, "stanowisko w UE wobec Rosji nie jest jednoznaczne". - Polska zdecydowała się na dosyć ostre i jednoznaczne postawienie sytuacji i nie jest to zaskakujące - ocenił. Dodał, że "wpisuje się to bowiem w pewną linię postępowania wobec Federacji Rosyjskiej".

- To jest bardzo wyraźny gest linii politycznej reprezentowanej przez Polskę, która opiera się na tym, że agresorzy powinni być nie tyle eliminowani, co objęci sankcjami w postaci pewnej niesławy politycznej - podkreślił. 

Przewodnictwo Polski w OBWE

Polska objęła roczne przewodnictwo w OBWE na mocy decyzji Rady Ministerialnej OBWE w Bratysławie z 5 grudnia 2019 r. i sprawowała tę funkcję po raz drugi w historii. Po raz pierwszy Polska przewodniczyła Organizacji w roku 1998. Polskie przewodnictwo w OBWE formalnie potrwa do 31 grudnia 2022 r.

OBWE skupia 57 państw uczestniczących. Geneza Organizacji wywodzi się z Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach w 1975 r. Formalna decyzja o przekształceniu KBWE w OBWE została podjęta podczas szczytu w Budapeszcie w 1994 r. 


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:37 zacharski.mp3 Jacek Reginia-Zacharski o posiedzeniu OBWE w Łodzi: Polska zdecydowała się na dosyć ostre i jednoznaczne postawienie sytuacji (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 2.12.2022

Godzina: 9.43

jb

Zobacz także

Zobacz także