Symbolicznym przekazaniem przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Macedonii Północnej zakończy się dwudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi. W tym roku pracami Organizacji kierowała Polska. Podsumowanie tej prezydencji to jeden z głównych tematów rozmów ministrów spraw zagranicznych i dyplomatów z niemal 60 państw świata.
Niewpuszczenie Siergieja Ławrowa
Federację Rosyjską na spotkaniu w Łodzi reprezentuje stały przedstawiciel przy OBWE, bo polskie władze nie zgodziły się na przyjazd ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Podczas konferencji w Moskwie rosyjski minister oskarżył Polskę o "kopanie grobu" dla OBWE. Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau uznał te oskarżenia za skandaliczne i mówił o paraliżowaniu prac organizacji w tym roku przez Rosję.
"Ostre i jednoznaczne postawienie sytuacji"
Do decyzji Polski o niewpuszczeniu Ławrowa na szczyt OBWE odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski. Jak zaznaczył politolog, "stanowisko w UE wobec Rosji nie jest jednoznaczne". - Polska zdecydowała się na dosyć ostre i jednoznaczne postawienie sytuacji i nie jest to zaskakujące - ocenił. Dodał, że "wpisuje się to bowiem w pewną linię postępowania wobec Federacji Rosyjskiej".
- To jest bardzo wyraźny gest linii politycznej reprezentowanej przez Polskę, która opiera się na tym, że agresorzy powinni być nie tyle eliminowani, co objęci sankcjami w postaci pewnej niesławy politycznej - podkreślił.
Przewodnictwo Polski w OBWE
Polska objęła roczne przewodnictwo w OBWE na mocy decyzji Rady Ministerialnej OBWE w Bratysławie z 5 grudnia 2019 r. i sprawowała tę funkcję po raz drugi w historii. Po raz pierwszy Polska przewodniczyła Organizacji w roku 1998. Polskie przewodnictwo w OBWE formalnie potrwa do 31 grudnia 2022 r.
OBWE skupia 57 państw uczestniczących. Geneza Organizacji wywodzi się z Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach w 1975 r. Formalna decyzja o przekształceniu KBWE w OBWE została podjęta podczas szczytu w Budapeszcie w 1994 r.
Więcej w nagraniu.
15:37 zacharski.mp3 Jacek Reginia-Zacharski o posiedzeniu OBWE w Łodzi: Polska zdecydowała się na dosyć ostre i jednoznaczne postawienie sytuacji (Polskie Radio 24)
***
Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 2.12.2022
Godzina: 9.43
jb