more_horiz

Uderzenia w strategiczne lotniska w Rosji. Profesor Grochmalski: to wywołuje ogromną panikę

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 11:23
- Uderzenia w strategiczne lotniska - pamiętajmy, że Diagiljewo pod Riazaniem to lotnisko położone o "rzut kamieniem" od Moskwy (...) - to naprawdę wywołuje ogromną panikę w Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. Porównał ataki na rosyjskie lotniska z eksplozją na Moście Krymskim.
Na lotnisku wojskowym w rosyjskim Kursku doszło do eksplozji i pożaru. To trzeci w ciągu doby atak na strategiczne rosyjskie lotniska
Na lotnisku wojskowym w rosyjskim Kursku doszło do eksplozji i pożaru. To trzeci w ciągu doby atak na strategiczne rosyjskie lotniskaFoto: twitter.com/nexta_tv

W okolicach Kurska w Rosji wybuchł pożar w magazynie paliwa zlokalizowanym na jednym z tamtejszych lotnisk wojskowych. To trzeci taki przypadek w ciągu doby. Wcześniej do podobnych przypadków doszło w rosyjskich rejonach Saratowa i Riazania.

Uderzenia w rosyjskie lotniska wojskowe

Jak podają rosyjskie media niezależne - w wyniku ataku dronów zginęły trzy osoby, a dwie trafiły do szpitala. Uszkodzone zostały dwa bombowce strategiczne Tu-95. W Polskim Radiu 24 o atakach tych mówił prof. Piotr Grochmalski.

Gość audycji wyjaśnił, że do ataków miały być wykorzystane bezzałogowce produkcji radzieckiej - Tu-141, które mają zasięg ok. 1000 km. Dodał jednak, że to nie jest pewne, bo Ukraińcy są zdolni do podobnych ataków także różnymi innymi metodami.

Profesor Piotr Grochmalski porównał uderzenie w rosyjskie bazy wojskowe z uderzeniem w Most Krymski (Kerczeński) na Cieśninie Kerczeńskiej. - Sam fakt ataku na Most Kerczeński pokazał, że Ukraina jest w stanie uderzać w bardzo czułe strategicznie elementy infrastruktury rosyjskiej - mówił ekspert, przypominając, jak wielkie znaczenie wizerunkowe miało domniemane przywrócenie sprawności mostu w ostatnich dniach.

"To wywołało panikę"

- Uderzenia w strategiczne lotniska - pamiętajmy, że Diagiljewo pod Riazaniem to lotnisko położone o "rzut kamieniem" od Moskwy (...) - to naprawdę wywołuje ogromną panikę w Rosji. Mnóstwo komunikatów się natychmiast pojawiło - wyjaśnił prof. Grochmalski.

- Uderzono w zasoby lotnictwa strategicznego - lotnictwa, które jest elementem triady atomowej, czyli czegoś, co jest postrzegane w kategoriach fundamentalnego "bezpieczeństwa", ale także tej dumy rosyjskiej. To jest coś porażającego - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
18:16 PR24 2022_12_06-09-41-34_Grochmalski.mp3 Piotr Grochmalski o ukraińskich atakach na rosyjskie lotniska wojskowe ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 06.12.2022
Godzina emisji: 09.41

IAR/PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także