more_horiz

Grupa Wagnera - prywatna armia Prigożyna. Ekspert: wykonuje cele prywatne i państwa rosyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 13:15
- Pomysł, by powstała taka formacja, prywatna armia, którą można wysłać w jakieś miejsce na świecie, by wykonała jakaś "mokrą robotę", a w razie wpadki której Kreml mógłby umyć ręce i powiedzieć, że nie ma z nią nic wspólnego, ma już dobrze ponad dekadę - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Rosji, autor książki "Wagnerowcy. Psy wojny Putina".
Grupa Wagnera już wcześniej werbowała więźniów z Rosji na wojnę na Ukrainie i werbunek ten objął ponad sześć tys. przestępców, którym w zamian zaoferowano amnestię i wysoki żołd
Grupa Wagnera już wcześniej werbowała więźniów z Rosji na wojnę na Ukrainie i werbunek ten objął ponad sześć tys. przestępców, którym w zamian zaoferowano amnestię i wysoki żołdFoto: shutterstock/Vectorkel

Tysiące Rosjan odsiadujących wyroki w koloniach karnych wcielono do oddziałów najemniczych "grupy Wagnera" - poinformował portal Meduza. Obrońcy praw człowieka ustalili, że w ciągu trzech ostatnich miesięcy z miejsc odosobnienia wypuszczono około 23 tys. skazanych. Nie wiadomo dokładnie, ilu z nich wysłano na front.

Grzegorz Kuczyński mówił o historii powstania tej formacji i zadaniach, jakie wypełnia. - Grupa Wagnera ma niewiele wspólnego z typowymi grupami najemników. To formacja hybrydowa, która realizuje jednocześnie interesy prywatne swojego sponsora Prigożyna i cele polityczne państwa rosyjskiego - zaznaczył.

- Grupa Wagnera to nie jest jeden podmiot, ale sieć spółek, holding. Pieniądze na jego utrzymanie płyną albo z Rosji, albo, jak w przypadku np. Syrii, Libii, Sudanu, Republiki Środkowoafrykańskiej czy Mali, płacą im miejscowe rządy czy junty, bezpośrednio Prigożinowi przez różnego rodzaju spółki lub przez wymianę, jak w Syrii za prawa do eksploatacji złóż gazowych i naftowych - mówił ekspert.

Posłuchaj
23:11 PR24 2022_12_06-10-36-34.mp3 Grzegorz Kuczyński o działaniach "Grupy Wagnera" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Grupa Wagnera już wcześniej werbowała więźniów z Rosji na wojnę na Ukrainie. Już miesiąc po rozpoczęciu wojny "elitarni zabójcy kremlowskiego dyktatora" zostali przeniesieni z obszaru działań w Afryce na Ukrainę - podkreśla "Bild". Pod koniec marca 2022 roku w europejską strefę działań wojennych trafiło ponad tysiąc bojowników grupy Wagnera, w tym dowódcy wyższego szczebla. Słynąca z bezwzględności i okrucieństwa grupa Wagnera została założona przez Jewgienija Prigożyna - zaufanego współpracownika Putina.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Grzegorz Kuczyński

Data emisji: 06.12.2022

Godzina emisji: 10.36

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także