more_horiz

Kompromis z Rosją ws. wojny na Ukrainie? Andruszkiewicz: Ukraina ma honor i ambicję, aby walczyć do końca

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 11:00
- Część zachodnich elit nie dostrzega niebezpieczeństw, które niesie ze sobą rosyjski imperializm. Ważne jest, aby dotrzeć do nich z przekazem ws. konsekwencji zgniłego kompromisu z Rosją - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł Adam Andruszkiewicz, który w Wilnie bierze udział w posiedzeniu międzyparlamentarnej grupy Polska - Litwa - Ukraina. 
Adam Andruszkiewicz
Adam AndruszkiewiczFoto: PR24/DB

We wtorek i w środę w Wilnie odbywa się XII Posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy. Głównym tematem jest wojna na Ukrainie. - Rozmawiamy w trójstronnym formacie, jak wspierać Ukrainę. Na linii Warszawa - Wilno - Kijów panuje w tym względzie absolutna zgoda. Chcemy wspólnie przekazać informację na Zachód ws. skutków wojny. Niestety część zachodnich elit nie dostrzega niebezpieczeństw, które niesie ze sobą rosyjski imperializm. Ważne jest, aby dotrzeć do nich z przekazem ws. konsekwencji zgniłego kompromisu z Rosją - powiedział Adam Andruszkiewicz. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że rozmawiał na ten temat z ukraińskimi deputowanymi również podczas kuluarowych spotkań. - Deklarowali, że nie ma takiej możliwości, aby Ukraina poddała się dyktatowi Niemiec lub Francji ws. ewentualnych rozmów pokojowych. Ukraina ma honor i ambicję, aby walczyć do końca, aż odzyska okupowane przez Rosję swoje terytoria, łącznie z Krymem - tłumaczył sekretarz stanu w KPRM.

Tematem rozmów była też rola USA w konflikcie zbrojnym. - Obecność USA jest bardzo mocno doceniana. USA są naszym kluczowym sojusznikiem. Bez USA Ukraina nie byłaby w stanie prowadzić skutecznych działań przeciwko Rosji. Rozmawiamy o planach w kontekście nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie. Będziemy starali się przekonać naszych sojuszników w NATO do maksymalizacji wysiłków ws. pomocy Ukrainie i doprowadzenia do końca kwestii zbrodniczego państwa rosyjskiego - podsumował Adam Andruszkiewicz. 

Posłuchaj
04:46 PR24 2022_12_07-10-17-31.mp3 Adam Andruszkiewicz gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył ostatnio, że "Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą". Również kanclerz Niemiec Olaf Scholz zasugerował, że Europa powinna wrócić do przedwojennego "ładu pokojowego" z Rosją i rozwiązać "wszystkie kwestie wspólnego bezpieczeństwa" po wojnie na Ukrainie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Adam Andruszkiewicz 

Data emisji: 7.12.2022

Godzina emisji: 10.17

PR24/kor

Zobacz także

Zobacz także