more_horiz

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Bogdan Pęk: trwa kluczowa bitwa o suwerenność Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 11:11
- Radosław Sikorski obok Donalda Tuska czy kilku jeszcze czołowych przedstawicieli tamtej strony są kluczowymi reprezentantami nurtu antywolnościowego, antyniepodległościowego ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wszystkie ich działania przez ostatnie lata prowadzą do jasnej dedukcji, że tam, gdzie mogli, obniżali podmiotowość państwa polskiego i działali na niekorzyść jego suwerenności - powiedział w Polskim radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
W czwartek 1 grudnia posłowie PiS Kazimierz Smoliński i Marek Suski poinformowali o złożeniu w Sejmie projektu ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022
W czwartek 1 grudnia posłowie PiS Kazimierz Smoliński i Marek Suski poinformowali o złożeniu w Sejmie projektu ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022Foto: Shutterstock.com/Fotokon

Były szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że w tym lub w przyszłym tygodniu powinna powstać komisja badająca ewentualne wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski od 2007 roku. Poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że konieczne jest ustalenie faktów, a materiału jest bardzo dużo.

Bogdan Pęk odniósł się do inicjatywy powołania komisji. - Rozgrywa się kluczowa bitwa o suwerenność Polski. O tym, czy Polska będzie państwem suwerennym, zdecydują najbliższe wybory. Podział sceny politycznej jest precyzyjny i przejrzysty. Jest obóz związany z Prawem i Sprawiedliwością, który jest obozem wszechstronnie rozumianej suwerenności Polski, jej niezależności od Rosji, Niemiec czy Brukseli, czy kogokolwiek. I jest obóz, który uważa, że tożsamość i suwerenność nie są wartościami kluczowymi, że musimy szybko się włączyć w nowy nurt, któremu ton nadają Niemcy, a Polska ma się stać jedną z cegiełek budowanego państwa europejskiego, w którym to, co nazywamy wolnością i suwerennością, będzie miało mniejsze znaczenie - komentował.

Posłuchaj

12:25 PR24 2022_12_12-09-45-12.mp3 Bogdan Pęk o powołaniu komisji weryfikacyjnej ws. rosyjskich wpływów w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Na początku grudnia posłowie PiS złożyli ustawę o państwowej komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.

Proponowana ustawa ustanawiająca komisję ma określać rodzaje działań na szkodę interesów Polski. Mogą to być czynności podejmowane pod wpływem rosyjskim - jak udostępnianie informacji dotyczących czynności urzędowych osobom trzecim, wpływanie na treść decyzji administracyjnych, składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej, wydawanie szkodliwych aktów prawa, udział w negocjacjach lub zawarciu umowy międzynarodowej, prezentacja stanowiska Polski na forum międzynarodowym. Te rodzaje działań mają być analizowane przez komisję.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 12.12.2022

Godzina emisji: 09.45

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także