more_horiz

Blokada KPO. Siewiereniuk-Maciorowska: po spełnieniu jednych kamieni milowych pojawią się kolejne

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 12:22
We wtorek późnym wieczorem wpłynął do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada on m.in. dokonanie "niezbędnych zmian w organizacji Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, związanych z przypisaniem Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu zadań związanych ze sprawowaniem funkcji sądu dyscyplinarnego dla sędziów Sądu Najwyższego oraz sędziów sądów powszechnych i sędziów sądów wojskowych".
Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska mówiła w PR24 o negocjacjach polskiego rządu z Komisją Europejską ws. KPO
Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska mówiła w PR24 o negocjacjach polskiego rządu z Komisją Europejską ws. KPOFoto: shutterstock/Alexandros Michailidis

Jak wyjaśniają przedstawiciele obozu rządzącego, nowa ustawa o Sądzie Najwyższym związana jest z negocjacjami z Komisją Europejską ws. wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowała Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska.

Publicystka przypomniała, że był już momentów w sporze między Polską a KE, kiedy wydawało się, że wreszcie dojdziemy do porozumienia. Wówczas ponownie okazywało się, że Komisja Europejska znajdowała nowy powód, by odmawiać wypłaty środków Polsce lub w inny sposób utrudniać życie Polakom.

- To tak trwało i trwa ten spektakl do tej pory. Dlatego zakładam, że także teraz, kiedy zostaną spełnione te kamienie milowe, to zaraz znajdą się kolejne kamienie milowe - mówiła Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska.

Jak podkreśliła, w związku z projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym najbardziej obawia się o polski wymiar sprawiedliwości, zwłaszcza jeśli sędziowie będą mogli podważać status innych sędziów.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:00 PR24 2022_12_14-10-45-08_Siewiereniuk.mp3 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska o reformie sądownictwa i środkach z KPO ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska ("Kurier Poranny" i "Gazeta Współczesna")
Data emisji: 14.12.2022
Godzina emisji: 10.45

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także