more_horiz

Sytuacja na Ukrainie. Grzywaczewski: życie wielu mieszkańców to ciągła walka o przetrwanie kolejnego dnia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 11:52
- Dla wielu mieszkańców Ukrainy - szczególnie miast, miasteczek, wiosek, które znajdują się przy froncie - dziś najważniejsze jest to jak przetrwać kolejny dzień. W bardzo wielu miejscach brakuje energii elektrycznej i nie ma dostępu do ogrzewania - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i reporter TVP World. 
Ukraińcy czekający na pomoc humanitarną
Ukraińcy czekający na pomoc humanitarną Foto: PAP/EPA/SERGIY KOZLOV

Wygłoszone w środę orędzie Zełenskiego do połączonych izb amerykańskiego Kongresu było ostatnim punktem kilkugodzinnej wizyty ukraińskiego prezydenta w Waszyngtonie, jego pierwszej zagranicznej podróży od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego. Wcześniej spotkał się z prezydentem Bidenem i jego gabinetem, omawiając m.in. przyszłe wsparcie USA dla Kijowa.

- Ta wizyta jest oczywiście dla mieszkańców Ukrainy bardzo ważnym wydarzeniem; pokazującym, że Stany Zjednoczone wspierają Ukrainę w walce z rosyjskim najeźdźcą - podkreślił Tomasz Grzywaczewski. 

- Natomiast dla wielu mieszkańców szczególnie miast, miasteczek, wiosek, które znajdują się przy froncie, dziś najważniejsze jest to jak przetrwać kolejny dzień. W bardzo wielu miejscach brakuje energii elektrycznej, nie ma dostępu do ogrzewania. Infrastruktura krytyczna jest regularnie bombardowana. Niestety również bardzo wiele miejsc znajduje się pod ciągłym ostrzałem artyleryjskim i rakietowym armii rosyjskiej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski.

Jak zaznaczył, kilka ostatnich dni spędził w Chersoniu. - W mieście, które zostało wyzwolone w pierwszej połowie listopada, które świętowało wolność, które świętowało wypędzenie rosyjskich najeźdźców. Natomiast niestety dzisiaj Chersoń jest cały czas atakowany przez rosyjską armię. Rosjanie co prawda uciekli, ale cały czas znajdują się po drugiej stronie rzeki Dniepr. Stamtąd mogą atakować miasto. W Chersoniu cały czas słychać eksplozje, wybuchy. Chersoń jak w soczewce pokazuje bandycką strategię Rosji. Rosjanie korzystają z tego, że mogą bezkarnie ostrzeliwać miasto - relacjonował gość PR24.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:20 PR24 2022_12_22-10-37-55.mp3 Tomasz Grzywaczewski o sytuacji na Ukrainie (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń 

Gość: Tomasz Grzywaczewski (TVP World)

Data emisji: 22.12.2022

Godzina: 10.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także