more_horiz

Afera nie tylko korupcyjna, ale i szpiegowska? Piotr Nisztor o działalności tajnych służb Maroka w UE

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 11:25
- Mamy do czynienia z akredytowanym w Polsce dyplomatą, który jest jednym z najuważniejszych elementów siatki wywiadu marokańskiego w Europie Zachodniej, człowiekiem, który ma ogromną wiedzę ws. funkcjonowania UE - mówił o działalności Abderrahima Atmouna, ambasadora Maroka w Polsce, Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy ("Gazeta Polska").
Piotr Nisztor
Piotr NisztorFoto: PR24/TB

Na początku grudnia belgijska policja zatrzymała wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Ewę Kaili pod zarzutem korupcji. Afera dotyczy kupowania wpływów przez Katar.

"To nie jest tylko afera korupcyjna w PE, ale de facto afera szpiegowska"

Piotr Nisztor zwracał uwagę, że w tej sprawie pojawiają się wątki dotyczące Maroka, którego służby miały odgrywać istotną rolę w wywieraniu wpływu na polityków europejskich, m.in. w związku z konfliktem wokół Sahary Zachodniej. - To Abderrahim Atmoun, który od 2015 r. jest ambasadorem Maroka w Polsce, grał w tej sprawie pierwsze skrzypce. Co ważne, to nie jest tylko afera korupcyjna w PE, ale de facto afera szpiegowska. Pieniądze, które miał wręczać Abderrahim Atmoun politykom, europosłom i urzędnikom Parlamentu Europejskiego, pochodziły z funduszy wywiadu marokańskiego. Co więcej, aranżował spotkania eurodeputowanych z oficerami wywiadu marokańskiego, także z jego szefem. Ta afera ma drugie dno, wywiadowcze dno - podkreślał gość audycji.

"W Polsce ambasador Atmoun prowadził bardzo dynamiczną politykę"

- Według belgijskich śledczych Abderrahim Atmoun prowadził działania mające charakter nie tylko korupcyjny, ale i szpiegowski. Za te pieniądze miała być kupowana przychylność urzędników brukselskich. W Polsce ambasador Atmoun prowadził bardzo dynamiczną politykę, starał się docierać do najważniejszych osób w państwie. Okazuje się, że z otwartymi rękoma został przyjęty w Senacie RP. Jedno z pierwszych spotkań miało miejsce po tym, gdy Tomasz Grodzki został marszałkiem. Po spotkaniu okazało się, że Senat RP zacieśnia polsko-marokańską współpracę - zauważył.

Jak podkreślał publicysta, w tej chwili nie ma dowodów na to, że ambasador Atmoun prowadził w polskim Senacie działalność podobną do tej, która miała miejsce w Parlamencie Europejskim. - Nie mam żadnych wątpliwości, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego powinna z jednej strony sprawdzić, czy nie prowadził on działań wywiadowczych w polskim Senacie (…), z drugiej strony Centralne Biuro Antykorupcyjne powinno zbadać, czy jego działania nie miały charakteru korupcyjnego - zaznaczył.

- Jest bardzo dużo wątpliwości wokół tej sprawy, wśród nich wokół senator PO Joanny Sekuły, która nawiązał najlepsze relacje z ambasadorem Atmounem, zaangażowała się w tę sprawę i wbrew linii polskiego MSZ pochwaliła Maroko, jeśli chodzi o działania w Saharze Zachodniej - dodał Piotr Nisztor.

Posłuchaj
14:04 PR24 2023_01_11-10-08-41.mp3 Piotr Nisztor o aferze korupcyjnej w UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Sahara Zachodnia jest terytorium, którego niepodległości nie uznaje wiele państw tego regionu. Jak dotąd również ONZ tego nie zrobiło. Obecnie toczy się walka polityczna, dyplomatyczna o to, w jakiej formie Sahara Zachodnia ma istnieć na forum międzynarodowym: czy jako niepodległe państwo (o to walczy Font POLISARIO, wojskowa i polityczna organizacja), czy ma to być np. terytorium zależne w ramach Maroka w formie np. autonomii, podobnie jak Kurdystan w Iraku.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Piotr Nisztor

Data emisji: 11.01.2023

Godzina emisji: 10.08

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także