more_horiz

Korupcja w UE. Bogdan Pęk: dotyczyła nie tylko Kataru, także europejskich państw

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 11:35
- Amerykanie twierdzą, że Rosjanie wydali co najmniej 300 mln dolarów na korumpowanie dwudziestu kilku państw, w większości są to na pewno państwa UE - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS, komentując ostatnie doniesienia o skandalu korupcyjnym w Parlamencie Europejskim.
- Coraz więcej wskazuje na to, że w aferze korupcyjnej w PE - oprócz tropu katarskiego i marokańskiego - jest też trop rosyjski; to informacja, którą usłyszałem w kuluarach w Davos - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
- Coraz więcej wskazuje na to, że w aferze korupcyjnej w PE - oprócz tropu katarskiego i marokańskiego - jest też trop rosyjski; to informacja, którą usłyszałem w kuluarach w Davos - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.Foto: Hadrian/Shutterstock

Jak donoszą hiszpańskie media Juan Fernando Lopez Aguilar, były minister sprawiedliwości Hiszpanii, miał otrzymywać instrukcje od prowodyrów afery Katargate: Evy Kaili i Marka Tarabelli, podczas głosowania w PE, w którym zdecydowano o liberalizacji wiz katarskich.

"Potężne zyski dla Rosji"

Bogdan Pęk komentował te doniesienia. - Nie ma żadnych wątpliwości, że korupcja w Parlamencie Europejskim dotyczyła nie tylko Kataru, ale musiała dotyczyć wielu poważniejszych spraw - ocenił i zauważył, że to zagadnienia związane z walką z klimatem dają największe możliwości osiągnięcia korzyści przez Rosję. - Restrykcje klimatyczne takie jak "Fit for 55", handel emisjami ETS itp. miały docelowo spowodować potężne zyski Rosji, która byłaby monopolistą w dziedzinie dostaw gazu, oraz przewagę gospodarczą Niemiec, który byłby odbiorcą tego gazu i z narzutem sprzedawałyby go innym - przypominał były senator.

Tworzenie agentur wpływu

- Są dwa rodzaje korupcji: ta twarda, gdzie bezpośrednio daje się osobom decyzyjnym pieniądze czy podarunki, oraz drugi jej rodzaj, groźniejszy, trudniejszy do udowodnienia - tworzenie agentur wpływu, miękka korupcja, gdzie zamiast łapówek daje się możliwość wygłoszenia wykładu czy świadczenia usług konsultingowych za ogromne pieniądze. To zobowiązuje do działań na rzecz fundatorów - mówił gość audycji.

Posłuchaj
13:57 PR24_mp3 2023_01_23-09-55-12.mp3 Bogdan Pęk o skandalu korupcyjnym w UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Na początku grudnia belgijska policja zatrzymała wiceprzewodniczącą Parlamentu Ewę Kaili pod zarzutem korupcji. Afera dotyczy kupowania wpływów przez Katar. W Grecji Kaili jest m.in. pod lupą urzędu ds. prania brudnych pieniędzy. Śledztwo prowadzone w jej sprawie ma ustalić, czy przywoziła z zagranicy niezadeklarowane środki i inwestowała je w Grecji.

W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy, a także inni przedstawiciele Parlamentu Europejskiego: Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł, czy Mark Tarabella, wiceprzewodniczący delegacji PE do spraw stosunków z Półwyspem Arabskim. Lista obejmuje w sumie kilkadziesiąt nazwisk.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 23.01.2023

Godzina emisji: 9.55

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także