more_horiz

"Odwlekając decyzję, Niemcy dają czas Putinowi". Prof. Grochmalski o przekazaniu czołgów Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 11:45
- Najbardziej bezczelne jest stwierdzenie, że to Niemcy zachęcają państwa posiadające leopardy, by szkoliły ukraińskie załogi. My już tego typu działania podjęliśmy. To próba przedstawienia działania, które ktoś realnie podejmuje, jako własne. To, co jest wyciskane na siłę od Niemiec, jest przedstawiane jako ich wielki wkład - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że jeszcze nie zapadła decyzja w sprawie wysłania czołgów Leopard na Ukrainę
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że jeszcze nie zapadła decyzja w sprawie wysłania czołgów Leopard na UkrainęFoto: Filmbildfabrik/ Shutterstock

Minister obrony Niemiec poinformował, że nie ma nowych decyzji w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Szef NATO, po spotkaniu w Berlinie z Borisem Pistoriusem, wyraził nadzieję, że do porozumienia dojdzie wkrótce. O czołgi Leopard poprosiła Ukraina. Jednak władze w Berlinie do tej pory nie wyrażały na to zgody. Początkowo nie zgadzały się także, by kraje, które mają Leopardy, przekazały je Ukrainie. Wśród państw wyrażających taki zamiar jest Polska.

"Temat czołgów rozgrywany jak sprawa Nord Stream"

Prof. Piotr Grochmalski, komentując te doniesienia, stwierdził, że Niemcy, odwlekając swoje decyzje ws. czołgów, dają czas Putinowi. - Pierwsze decyzje ws. leopardów miały zapaść w marcu, wówczas strona ukraińska zwróciła się m.in. o transportery Marder i czołgi Leopard. Cały czas ten temat był rozgrywany przez Niemcy tak jak wcześniej temat Nord Stream (…). Boris Pistorius został postawiony na stanowisku ministra obrony Niemiec m.in. po to, by znowu wygrać trochę czasu - ocenił.

"Postać formatu Gerharda Schrödera"

Prof. Grochmalski przypominał, że Pistorius to postać związana z działalnością Grupy Przyjaźni Niemiecko-Rosyjskiej Rady Federalnej, instytucji, która odgrywała istotną rolę w realizacji bliskiej polityki rosyjsko-niemieckiej (…). - To postać formatu Gerharda Schrödera, człowiek głęboko zakochany w Rosji, a w każdym razie w myśli o wspólnocie biznesowo-politycznej rosyjsko-niemieckiej, co jest charakterystyczne dla socjaldemokratów, partii, która budowała fundament tego typu polityki - powiedział gość audycji.

Posłuchaj
10:38 PR24_mp3 2023_01_24-10-09-36_GRO.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o przekazaniu czołgów Leopard Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Sekretarz generalny Sojuszu Pólnocnoatlantyckiego mówił z kolei, że ta kwestia wkrótce powinna być rozwiązana. "Musimy dostarczyć Ukrainie cięższe i bardziej zaawansowane systemy i musimy to zrobić szybciej" - podkreślił Jens Stoltenberg. Zwracał uwagę, że to kluczowy moment wojny, że Rosja przygotowuje nową ofensywę i że czołgi są potrzebne Ukrainie do jej odparcia. "Chodzi nie tylko o przeżycie, ale też o to, by Ukraina odzyskała swoje terytorium i zwyciężyła, jako suwerenny i niezależny kraj w Europie" - dodał szef NATO.

Niemiecki minister obrony powiedział jedynie, że kraje posiadające Leopardy, które chcą przekazać je Ukrainie, mogą rozpocząć przygotowania i szkolenia z ich obsługi. Boris Pistorius zapewnił, że decyzja Berlina zapadnie szybko.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Piotr Grochmalski

Data emisji: 24.01.2023

Godzina emisji: 10.09

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także