Minister obrony Niemiec poinformował, że nie ma nowych decyzji w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Szef NATO, po spotkaniu w Berlinie z Borisem Pistoriusem, wyraził nadzieję, że do porozumienia dojdzie wkrótce. O czołgi Leopard poprosiła Ukraina. Jednak władze w Berlinie do tej pory nie wyrażały na to zgody. Początkowo nie zgadzały się także, by kraje, które mają Leopardy, przekazały je Ukrainie. Wśród państw wyrażających taki zamiar jest Polska.
"Temat czołgów rozgrywany jak sprawa Nord Stream"
Prof. Piotr Grochmalski, komentując te doniesienia, stwierdził, że Niemcy, odwlekając swoje decyzje ws. czołgów, dają czas Putinowi. - Pierwsze decyzje ws. leopardów miały zapaść w marcu, wówczas strona ukraińska zwróciła się m.in. o transportery Marder i czołgi Leopard. Cały czas ten temat był rozgrywany przez Niemcy tak jak wcześniej temat Nord Stream (…). Boris Pistorius został postawiony na stanowisku ministra obrony Niemiec m.in. po to, by znowu wygrać trochę czasu - ocenił.
"Postać formatu Gerharda Schrödera"
Prof. Grochmalski przypominał, że Pistorius to postać związana z działalnością Grupy Przyjaźni Niemiecko-Rosyjskiej Rady Federalnej, instytucji, która odgrywała istotną rolę w realizacji bliskiej polityki rosyjsko-niemieckiej (…). - To postać formatu Gerharda Schrödera, człowiek głęboko zakochany w Rosji, a w każdym razie w myśli o wspólnocie biznesowo-politycznej rosyjsko-niemieckiej, co jest charakterystyczne dla socjaldemokratów, partii, która budowała fundament tego typu polityki - powiedział gość audycji.
10:38 PR24_mp3 2023_01_24-10-09-36_GRO.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o przekazaniu czołgów Leopard Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Sekretarz generalny Sojuszu Pólnocnoatlantyckiego mówił z kolei, że ta kwestia wkrótce powinna być rozwiązana. "Musimy dostarczyć Ukrainie cięższe i bardziej zaawansowane systemy i musimy to zrobić szybciej" - podkreślił Jens Stoltenberg. Zwracał uwagę, że to kluczowy moment wojny, że Rosja przygotowuje nową ofensywę i że czołgi są potrzebne Ukrainie do jej odparcia. "Chodzi nie tylko o przeżycie, ale też o to, by Ukraina odzyskała swoje terytorium i zwyciężyła, jako suwerenny i niezależny kraj w Europie" - dodał szef NATO.
Niemiecki minister obrony powiedział jedynie, że kraje posiadające Leopardy, które chcą przekazać je Ukrainie, mogą rozpocząć przygotowania i szkolenia z ich obsługi. Boris Pistorius zapewnił, że decyzja Berlina zapadnie szybko.
Czytaj także: