Polski rząd oczekuje na pozytywną decyzję w sprawie przekazania czołgów Leopard Ukrainie. Według medialnych doniesień kanclerz Niemiec Olaf Scholtz może o tym poinformować dziś wczesnym popołudniem w Bundestagu, gdzie wygłosi mowę i będzie odpowiadał na pytania polityków.
Koalicja "czołgi dla Ukrainy"
Cezary Gmyz zwracał uwagę, że w tej sprawie Niemcy uległy naciskowi międzynarodowemu, który był koordynowany w dużej mierze przez polskie władze. - Propozycję zbudowania koalicji "czołgi dla Ukrainy" zgłosił Andrzej Duda na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wtedy rozpoczęła się skoordynowana akcja dyplomatyczna, której szczytowym wydarzeniem była narada w Ramstein - przypominał.
"Większy sukces niż się spodziewano"
Jak zauważył gość audycji, ta akcja dyplomatyczna zakończyła się większym sukcesem, niż się spodziewano. - Niemcy szukając wybiegu, który umożliwiłby im nieodstraszenie czołgów na Ukrainę, a nawet zablokowanie wysyłki przez inne państwa, powiedziały, że zgodzą się na wysyłkę swoich czołgów, pod warunkiem że Amerykanie udostępnią Ukrainie swoje czołgi Abrams. USA podchodziły początkowo do tej propozycji z nieufnością, ale ostatecznie abramsy w liczbie ok. 20 szt. pojadą na Ukrainę - zaznaczył.
"Olaf Scholz przegrał bitwę o niedostarczenie czołgów na Ukrainę"
- Należałoby to traktować jako sukces w postaci wysyłki czołgów i jednocześnie porażkę Niemiec, które zostały poddane tak niesamowitej presji międzynarodowej, że musiały w tej kwestii ulec (...). To osobista porażka Olafa Scholza, który bardzo długo robił wszystko, by tych czołgów na Ukrainę nie wysyłać - komentował Cezary Gmyz.
We wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Niemcy otrzymali już polski wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Błaszczak zaapelował do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo całej Europy.
18:37 PR24 2023_01_25-10-07-41.mp3 Cezary Gmyz o przekazaniu czołgów Leopard Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także:
Leopard 2 to czołg podstawowy produkowany przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann. Jego pierwsze wersje weszły do wyposażenia niemieckiego wojska w latach 1979-1980; od tej pory powstają kolejne wersje pojazdów. Obecnie Leopardy 2 używane są przez wiele państw Europy, w tym Niemcy, Polskę, Turcję, Hiszpanię, Grecję, Danię i Norwegię, a także państwa spoza NATO - Szwecję, Finlandię, Austrię oraz Szwajcarię.
* * *