more_horiz

Leopardy trafią na Ukrainę. Cezary Gmyz: to sukces Europy i osobista porażka Olafa Scholza

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 12:33
- Ton komentarzy prasy niemieckiej jest jednoznaczny, bitwę o niedostarczenie czołgów na Ukrainę Olaf Scholz ostatecznie przegrał - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, komentując decyzję o wysłaniu niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę.
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że jeszcze nie zapadła decyzja w sprawie wysłania czołgów Leopard na Ukrainę
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że jeszcze nie zapadła decyzja w sprawie wysłania czołgów Leopard na UkrainęFoto: Filmbildfabrik/ Shutterstock

Polski rząd oczekuje na pozytywną decyzję w sprawie przekazania czołgów Leopard Ukrainie. Według medialnych doniesień kanclerz Niemiec Olaf Scholtz może o tym poinformować dziś wczesnym popołudniem w Bundestagu, gdzie wygłosi mowę i będzie odpowiadał na pytania polityków.

Koalicja "czołgi dla Ukrainy"

Cezary Gmyz zwracał uwagę, że w tej sprawie Niemcy uległy naciskowi międzynarodowemu, który był koordynowany w dużej mierze przez polskie władze. - Propozycję zbudowania koalicji "czołgi dla Ukrainy" zgłosił Andrzej Duda na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wtedy rozpoczęła się skoordynowana akcja dyplomatyczna, której szczytowym wydarzeniem była narada w Ramstein - przypominał.

"Większy sukces niż się spodziewano"

Jak zauważył gość audycji, ta akcja dyplomatyczna zakończyła się większym sukcesem, niż się spodziewano. - Niemcy szukając wybiegu, który umożliwiłby im nieodstraszenie czołgów na Ukrainę, a nawet zablokowanie wysyłki przez inne państwa, powiedziały, że zgodzą się na wysyłkę swoich czołgów, pod warunkiem że Amerykanie udostępnią Ukrainie swoje czołgi Abrams. USA podchodziły początkowo do tej propozycji z nieufnością, ale ostatecznie abramsy w liczbie ok. 20 szt. pojadą na Ukrainę - zaznaczył.

"Olaf Scholz przegrał bitwę o niedostarczenie czołgów na Ukrainę"

- Należałoby to traktować jako sukces w postaci wysyłki czołgów i jednocześnie porażkę Niemiec, które zostały poddane tak niesamowitej presji międzynarodowej, że musiały w tej kwestii ulec (...). To osobista porażka Olafa Scholza, który bardzo długo robił wszystko, by tych czołgów na Ukrainę nie wysyłać - komentował Cezary Gmyz.

We wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Niemcy otrzymali już polski wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Błaszczak zaapelował do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo całej Europy.

Posłuchaj
18:37 PR24 2023_01_25-10-07-41.mp3 Cezary Gmyz o przekazaniu czołgów Leopard Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Leopard 2 to czołg podstawowy produkowany przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann. Jego pierwsze wersje weszły do wyposażenia niemieckiego wojska w latach 1979-1980; od tej pory powstają kolejne wersje pojazdów. Obecnie Leopardy 2 używane są przez wiele państw Europy, w tym Niemcy, Polskę, Turcję, Hiszpanię, Grecję, Danię i Norwegię, a także państwa spoza NATO - Szwecję, Finlandię, Austrię oraz Szwajcarię.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Cezary Gmyz

Data emisji: 25.01.2023

Godzina emisji: 10.07

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także