more_horiz

Wątek rosyjski w aferze korupcyjnej PE. Piotr Nisztor wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 11:54
- Wątek rosyjski za chwilę wybuchnie. Wywiad marokański, który rozgrywał kwestię kupowania rezolucji czy korzystnych decyzji w Europarlamencie, jednocześnie bardzo pracował nad zbieraniem haków na europejskich przywódców. Myślę, że kluczem do rozwiązania zagadki jest współpraca wywiadowcza na linii Rosja-Maroko - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Piotr Nisztor. 
Piotr Nisztor
Piotr NisztorFoto: PR24

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski w wypowiedzi dla TV Republika podkreślił, że akcja antykorupcyjnych służb belgijskich rozpoczęła się od informacji pochodzących od kontrwywiadów i wywiadów dwóch państw UE, które obserwowały Ewę Kaili w związku z podejrzeniami o jej kontakty z Rosją.

- Słowa europosła wskazują na to, że posiada on pewną wiedzę o tym, jak i dlaczego ta afera korupcyjno-szpiegowska wybuchła. Nie jest tajemnicą, że po rosyjskim ataku na Ukrainę wzmogły się działania kontrwywiadów unijnych państw. Zaczęły one badać kwestie dotyczące związków z Rosją. Z moich nieoficjalnych informacji wynika, że ta sprawa mogła się zacząć zupełnie inaczej, niż się wszystkim wydaje - zaznaczył Piotr Nisztor.

Jego zdaniem afera korupcyjno-szpiegowska "mogła się zacząć w ten sposób, że osoby obserwowane przez kontrwywiady niektórych państw Unii, podejrzewane bądź wprost należące do rezydentury rosyjskiego wywiadu, kontaktowały się z pewnymi ludźmi". - Wśród tych kontaktów była Ewa Kaili - powiedział dziennikarz. 

- Patrząc na fakty, które już znamy, można powiedzieć wprost: wątek rosyjski za chwilę wybuchnie. Nie mam żadnych wątpliwości, że wywiad marokański, który - jak wynika z naszej dotychczasowej wiedzy - rozgrywał kwestię głosowania, kupowania rezolucji czy korzystnych decyzji w PE, jednocześnie bardzo pracował nad zbieraniem haków na europejskich przywódców. Myślę, że kluczem do rozwiązania zagadki jest współpraca wywiadowcza na linii Rosja-Maroko - podkreślił Piotr Nisztor.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:28 PR24 2023_01_26-10-46-20.mp3 Piotr Nisztor o aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim (Temat dnia) 

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość audycji: Piotr Nisztor ("Gazeta Polska") 

Data emisji: 26.01.2023

Godzina emisji: 10.45

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także