more_horiz

Rosyjski oligarcha inspirował ataki na Polskę? Tarczyński ujawnia nowe informacje o aferze korupcyjnej w PE

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 11:58
- Kiedy w 2016 roku Eva Kaili bawiła się z Iwanem Sawwidisem, w tym samym czasie pisała wniosek o to, aby rozpocząć procedurę z art. 7 przeciwko Polsce - to było trzy miesiące po wyborach - mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Tarczyński. Europoseł PiS wyjaśnił, że nowe informacje o relacjach głównej podejrzanej w aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim wskazują na silne związki tej sprawy z Rosją.
Dominik Tarczyński
Dominik TarczyńskiFoto: PR24

Przed kilkoma dniami europoseł PiS Dominik Tarczyński ujawnił kolejne informacje dotyczące afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. Jak podkreślił polityk, nazywanie tej afery Katargate (aferą katarską) jest niedomówieniem, bo to jest tak naprawdę Russiagate - afera rosyjska. Na dodatek - stwierdził Tarczyński - to coś znacznie więcej niż tylko afera korupcyjna, jest to bowiem afera szpiegowska.

Afera korupcyjna w PE. Relacje Evy Kaili z rosyjskim oligarchą

W Polskim Radiu 24 europoseł PiS przybliżał szczegóły tej sprawy. Jak się okazuje, ujawniono informacje na temat bliskich kontaktów głównej podejrzanej w tej aferze Evy Kaili z rosyjskim oligarchą Iwanem Sawwidisem, bliskim współpracownikiem Władimira Putina. Zdaniem Dominika Tarczyńskiego nazwisko Sawwidisa będzie się teraz przewijać bardzo często.

- To przyjaciel Putina - "przyjaciel" to może zbyt duże słowo. To kumpel, który wykonywał bardzo trudne zadania na polecenie Putina, odznaczony przez niego, no i bardzo, bardzo wpływowy człowiek. Jest to jeden z najbogatszych ludzi na świecie, człowiek, który zarobił na relacjach z Putinem potężne pieniądze. Zainwestował w sieć medialną i to tam Kaili zaczynała - mówił Tarczyński.

Zdaniem polityka relacje Sawwidis - Kaili były na tyle bliskie, że media śledziły je dość uważnie, robiąc wiele zdjęć z ich licznych spotkań "w różnych ekskluzywnych miejscach". - Tych zdjęć z różnych czasów, z różnych momentów w karierze Kaili jest bardzo dużo - dodał i wyjaśnił, że umieszczając kolejne zdjęcia i informacje na temat relacji Evy Kaili z Iwanem Sawwidisem na osi czasu, trudno oderwać te relacje od afery korupcyjnej w PE.

Na ataki UE przeciwko Polsce wpływała Rosja?

- Moim zdaniem Rosja wykorzystała słupy - niektórych świadomie, niektórych nieświadomie - wykorzystywała także inne państwa do tego, aby realizować swoje cele - mówił Dominik Tarczyński.

- Kiedy w 2016 roku Eva Kaili bawiła się z Iwanem Sawwidisem, w tym samym czasie pisała wniosek o to, aby rozpocząć procedurę z art. 7 przeciwko Polsce - to było trzy miesiące po wyborach. Trzeba to przypominać i podkreślać. To nie jest żadna koincydencja, to jest korelacja czasowa zadań wyznaczonych jej - w mojej ocenie - zaraz po wyborach w 2015 roku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość objęło władzę - podkreślił europoseł.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:04 PR24 2023_01_31-10-24-50_Tarczyński.mp3 Dominik Tarczyński o aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: Dominik Tarczyński (europoseł PiS)
Data emisji: 31.01.2023
Godzina emisji: 09.24

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także