more_horiz

Polska liderem we wspieraniu Ukrainy. Prof. Reginia-Zacharski: nasz głos jest zbudowany na prawdzie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 12:18
- Polska identyfikuje i dobitnie artykułuje zagrożenia. Nasz głos i stanowisko są zbudowane na prawdzie oraz na oczywistej analizie rzeczywistości. To sprawia, że ci, którzy na Zachodzie w jakiś sposób usiłują kontestować nasze stanowisko, co najwyżej mogą się ograniczyć do kwestionowania środków, których należy użyć - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Prof. Jacek Reginia-Zacharski opowiedział o istocie głosu Polski we wspieraniu Ukrainy
Prof. Jacek Reginia-Zacharski opowiedział o istocie głosu Polski we wspieraniu UkrainyFoto: TT/@ua_parliament

Amerykańska gazeta "The Wall Street Journal" opublikowała tekst, w którym napisała o tym, jak Polska rozwija się w roli lidera Europy w walce przeciwko agresji na Ukrainie. W artykule podkreślono, jak nasz kraj przymusza państwa takie jak Niemcy, Austria czy Węgry do podtrzymywania wsparcia dla Kijowa.

Kwestię tę skomentował na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. - Należy zwrócić uwagę na rzecz oczywistą, choć z takimi rzeczami jest tak, że one stają się oczywiste, dopiero kiedy zostaną wypowiedziane. Rozmawiamy bowiem o rzeczywistości, która jest bardzo konkretna i bardzo namacalna - powiedział.

Jak wyjaśnił, gdybyśmy chcieli zerknąć w przeszłość, to nauką z historii, którą możemy wyciągnąć, może być stwierdzenie, że poczucie wspólnego zagrożenia było i jest najsilniejszym spoiwem. - Tym bardziej, jeżeli to zagrożenie jest nie jakoś tam imaginowane czy zakładane w perspektywie, ale jest bardzo mocno namacalne. To jest najsilniejszy czynnik integrujący - podkreślił.

Wojna na Ukrainie. Istotne stanowisko Polski

Politolog wskazał, że gdy spojrzymy na historię różnych długotrwałych sojuszów i porozumień regionalnych, to one z reguły "powstawały na konkrecie". - Ten konkret był budowany wokół wspólnej identyfikacji zagrożeń, trzeba sobie zdawać z tego sprawę - skomentował.

- Polska te zagrożenia po pierwsze identyfikuje, a po drugie bardzo dobitnie artykułuje. I ta ofensywa dyplomatyczna - czy, powiedzmy szerzej, głos lub stanowisko Polski - są zbudowane na prawdzie i na oczywistej analizie rzeczywistości. To sprawia, że ci, którzy na Zachodzie w jakiś sposób usiłują kontestować nasze stanowisko, co najwyżej mogą się ograniczyć do kwestionowania środków, których należy użyć. Natomiast to nie jest tak, że Polska jest krytykowana za niewłaściwą diagnozę sytuacji - podkreślił ekspert.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:14 PR24_mp3 2023_02_03-09-45-08.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o istocie głosu Polski we wspieraniu Ukrainy ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Michał Rachoń

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 3.02.2023 r.

Godzina emisji: 9.45

ng/kor

Zobacz także

Zobacz także