more_horiz

Wspólna lista wyborcza opozycji? Pęk: to dla Hołowni całkowite podporządkowanie się Tuskowi

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 11:15
- Niezależnie od tego, czy więcej głosów dostanie Hołownia czy Tusk, to efekt będzie taki sam, powstania koalicja antypolska, która zapowiada wprowadzenie zasad zamordyzmu na miarę metod komunistycznych - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator, samorządowiec, komentator polityczny.
Polska 2050 nie poparła nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wg projektu klubu PiS, przeciwko były także Solidarna Polska i Konfederacja
Polska 2050 nie poparła nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wg projektu klubu PiS, przeciwko były także Solidarna Polska i KonfederacjaFoto: Karol Cygal/ Shutterstock/

W poniedziałek ma się zebrać klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej z udziałem lidera PO Donalda Tuska. Tematem obrad ma być nie tylko najbliższe posiedzenie Sejmu, ale także zbliżająca się kampania wyborcza oraz stosunki w opozycji po głosowaniu nad nowelą ustawy o SN.

Bogdan Pęk komentował spory ugrupowań opozycyjnych dotyczące formuły startu w nadchodzących wyborach parlamentarnych. - Szymon Hołownia być może uznał, że uzyska większą niezależność, jeżeli pójdzie na oddzielnej liście. W sposób oczywisty widać, że zgoda na warunki Tuska oznacza całkowite podporządkowanie, przede wszystkim finansowe, gdyż zgodnie z polskimi przepisami to partia wiodąca decyduje o wydawaniu funduszy przynależnych za zdobyte mandaty. Ponadto w tym gąszczu ugrupowań, o ile dojdzie do porozumienia, Hołownia byłby na pozycji wicepremiera figuranta - stwierdził.

- Istnieje też druga możliwość, tu trzeba wspomnieć, skąd się wzięła idea powstania ugrupowania Szymona Hołowni. Nie tak dawno PO zaczęła tracić w sondażach, poparcie spadało jej do poziomu kilkunastu procent. Wtedy ci, którzy obracają wiatrakami historii w Polsce, uznali, że dla bezpieczeństwa trzeba stworzyć potencjalną alternatywę, powstała partia Hołowni, do dzisiaj nie wiadomo, przez kogo finansowana, która miała za zadanie przejmować elektorat Platformy Obywatelskiej, tracony z uwagi na nieudolność i błędy, czy zbyt radykalne przejście na lewicę - mówił gość audycji. 

Posłuchaj
13:52 PR24_mp3 2023_02_06-10-02-34.mp3 Bogdan Pęk o wspólnej liście wyborczej opozycji (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Sejm 13 stycznia uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt złożył w Sejmie klub PiS. Według autorów nowelizacja ma być kluczowym "kamieniem milowym" w celu odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym wg projektu klubu PiS poparli niemal wszyscy posłowie PiS, przeciwko były Solidarna Polska, a także Konfederacja i Polska 2050.

Posłowie KO, Lewicy i KP-PSL w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu. Według wcześniejszych ustaleń Polska 2050 też miała się wstrzymać od głosu, ale partia Szymona Hołowni w ostatniej chwili, jak przyznają politycy innych ugrupowań opozycyjnych, zmieniła zdanie i postanowiła być przeciw projektowi, wyłamując się ze wspólnego frontu opozycji.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 6.02.2023

Godzina emisji: 10.02

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także