more_horiz

"Próba zakłamania rzeczywistości". Bogdan Pęk o przedwyborczej narracji PO

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 11:05
- Brak sukcesu na wszystkich możliwych polach, nie układa się wspólna lista wyborcza, toczą się walki frakcyjne z poważnym konkurentem do władzy w PO, panem Trzaskowskim. Do tego mamy liczne sukcesy obecnego rządu, związane z wojną na Ukrainie czy w sprawach międzynarodowych (...). To budzi frustrację, wściekłość i zaprzeczenie rzeczom oczywistym - mówił w Polskim Radiu 24 Bohdan Pęk, były senator PiS.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas otwartego spotkania z mieszkańcami miasta w Hali MOSiR w Pabianicach, 27.02.2023 r.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas otwartego spotkania z mieszkańcami miasta w Hali MOSiR w Pabianicach, 27.02.2023 r.Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Bogdan Pęk komentował słowa szefa PO, który nazwał prezesa Orlenu Daniela Obajtka "jednym z największych oligarchów Putina".

Chodzi o wypowiedź szefa PO Donalda Tuska podczas poniedziałkowego spotkania z wyborcami w Pabianicach (woj. łódzkie). "Ktoś złośliwie, ale dość celnie zauważył, że być może pan Obajtek jest nietykalny, tak jak każdy oligarcha Putina, bo tak naprawdę, biorąc pod uwagę skalę tego, co robi pan Obajtek, on jest jednym z największych oligarchów Putina. Wiecie, ile wyniósł zysk netto Orlenu, już po opłaceniu wszystkich podatków, za ostatni kwartał roku, który minął, za trzy miesiące? Zysk netto - 16 mld zł" - powiedział.

Jak mówił Tusk, "od wielu miesięcy Polacy płacą jedną z najwyższych cen w Europie na stacjach benzynowych, więc wy, kupując tę benzynę, składacie się na zysk dla Orlenu i na możliwości zakupu ropy od Putina w roku, w którym trwa agresja rosyjska na Ukrainę".

"Frustracja, wściekłość i zaprzeczanie rzeczom oczywistym"

Bogdan Pęk zwracał uwagę na brak sukcesów opozycji w ostatnim czasie oraz dobre notowania koalicji rządowej. - Tusk jest politykiem, który z kłamstwa uczynił strategię polityczną, prawdę mówi przez pomyłkę, zwłaszcza w zasadniczych kwestiach politycznych (…). Natychmiast po istotnym sukcesie, jakim był wizyta prezydenta USA w Polsce, z wyeksponowaniem naszych zasług i wzrostem naszego znaczenia na arenie międzynarodowej, Tusk musi taki sukces czymś przykryć. W otoczeniu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego afera za aferą (…), a w PO sukcesów nie widać, więc trzeba podejmować próbę zakłamania "na chama" rzeczywistości. Każdy rozumny człowiek obserwujący scenę polityczną musi zdawać sobie sprawę, że rząd PiS świetnie rozwiązał problem z dostarczeniem nośników ciepła podczas kryzysu tej zimy, że dał sobie radę z niewygaszaniem gospodarki, a pozycja Polski rośnie (…). Mamy tu frustrację, wściekłość i zaprzeczanie rzeczom oczywistym - ocenił były senator działania polityków PO.

- Od 1989 r. nie było rządu tak antyrosyjskiego jak ten, w sensie świadomości tego, czym Rosja jest, jakie stanowi zagrożenie dla wolności i suwerenności narodów całej wschodniej flanki NATO - dodał gość audycji.

Posłuchaj
21:00 _PR24_AAC 2023_02_28-10-06-42.mp3 Bogdan Pęk o propozycjach programowych Platformy Obywatelskiej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Daniel Obajtek odniósł się do wypowiedzi lidera PO na Twitterze. Napisał między innymi, że słowa Donalda Tuska powinny przekreślać go jako uczestnika debaty publicznej.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 28.02.2023

Godzina emisji: 10.06

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także