more_horiz

"Zbliżony do mafijnego układ działania". Pęk o aferze korupcyjnej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 11:25
- Przede wszystkim to zmowa milczenia, obrona "swoich" do samego końca i niezależnie od poziomu udowodnienia winy, próba odwrócenia sytuacji przez atak na wymiar sprawiedliwości pod hasłem "PiS działa politycznie i przez upolitycznione zarzuty chce zniszczyć tę naszą piękną, wspaniałą opozycję" - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
Sprawa Włodzimierza Karpińskiego
Sprawa Włodzimierza KarpińskiegoFoto: Jacek Szydlowski / Forum

Włodzimierz Karpiński został zatrzymany w śledztwie dotyczącym załatwiania kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Były minister był prezesem tej spółki w latach 2019-2021. W kwietniu 2021 r. roku wygrał konkurs na sekretarza miasta. Usłyszał zarzuty przyjęcia prawie 5 mln zł łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm, które uczestniczą w procesie odbioru śmieci na terenie Warszawy. Grozi mu do 12 lat więzienia. Został tymczasowo aresztowany. Nie przyznaje się do winy.

Bogdan Pęk odniósł się do afer korupcyjnych, o udział, w których podejrzani są działacze PO. Jak zauważył, "działania Platformy Obywatelskiej w wielu obszarach wykazują na zbliżony do mafijnego układ działania", czego przejawem mają być m.in. zdecydowana obrona działaczy zamieszanych w afery czy wskazywanie na polityczne motywy działania wymiaru sprawiedliwości.

Przez te kilkadziesiąt lat, które spędziłem w świecie polityki, nigdy nie było takiej partii jak Platforma Obywatelska [...], która by w ten sposób działała. Większość partii politycznych, w tym nawet komuniści czy postkomuniści, gdy ich nawet znaczący działacz popełnił jakieś wykroczenie czy istotne przekroczenie prawa, nie broniła go w zaparte, odcinano się od niego. Tutaj obrona jest systemowa, "nasi" są bronieni zawsze i wszędzie, a można by żartobliwie powiedzieć, że w tej partii korupcja to prawo człowieka - stwierdził Bogdan Pęk.

Czytaj także:

W ramach tego samego śledztwa ws. nieprawidłowości w MPO na początku lutego został zatrzymany m.in. Rafał Baniak. Były wiceminister skarbu również nie przyznaje się do winy - usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Są one związane z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł. W tej sprawie łącznie podejrzanych jest 14 osób.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 09.42

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także