more_horiz

"PO chciała uciec od afery pedofilskiej we własnych szeregach". Sakiewicz o atakach na Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 11:35
- Zmieniła się struktura polskiego elektoratu, mamy tąpniecie na poziomie Smoleńska albo tego, co dział się po śmierci papieża. Oczywiście są inne przyczyny i reakcje, ale pewne emocje zostały obudzone i to w dokładnie odwrotnym kierunku, niż Platforma Obywatelska sądziła - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Tomasz Sakiewicz
Tomasz SakiewiczFoto: PR24/TB

Stacja TVN24 opublikowała reportaż, którego autorzy przekonują, iż Karol Wojtyła wiedział o pedofilii w Kościele, zanim został papieżem. Po emisji materiału w sieci nie ustają ataki na polskiego świętego. 

Rośnie odsetek Polaków, dla których św. Jan Paweł II jest autorytetem; 73 proc. badanych wskazało, że papież Polak jest ważną postacią w ich życiu - wynika z opublikowanego w środę sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Respondentom zadano pytanie: "Czy Święty Jan Paweł II jest dla Pani/Pana ważną postacią?". 73 proc. badanych odpowiedziało, że tak, 19 proc. wybrało odpowiedź przeczącą, a 8 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

"Afera szczecińska to jest tykająca bomba"

Zdaniem Tomasza Sakiewicza atak na Jana Pawła II miał być dla PO ucieczką od tematu afery pedofilskiej we własnych szeregach. - Afera szczecińska to jest tykająca bomba, tam jest wiele rzeczy, które mogą wręcz zmieść PO z powierzchni ziemi. Sądzili, że atakiem na papieża powiedzą, że oto mieliśmy pedofila w PO, ale to wasz papież chronił pedofilów. Taka miała być narracja i dlatego zdecydowali się na atak rękami TVN, Gazety Wyborczej i holenderskiego dziennikarza, by odwrócić uwagę. Tyle że lekarstwo okazało się gorsze od choroby - stwierdził.

"Granica została przekroczona"

- Mamy w Polsce 20 proc., które nie lubi lub nienawidzi Kościoła i 80 proc., które szanuje lub akceptuje Kościół. Około 80 proc. społeczeństwa bez względu na religijności przywiązanie polityczne nie życzy sobie ataków na Kościół, a już na pewno na Jana Pawła II. Ta granica została przekroczona, Platforma wchodzi w niszę, w której jest ok. 20 proc. społeczeństwa, a w której musi dzielić się elektoratem z lewicą - ocenił gość audycji, który dodał, że Platforma nie będzie w stanie przekroczyć w wyborach wyniku 20 proc. poparcia.

Posłuchaj

23:12 _PR24_AAC 2023_03_20-10-33-57.mp3 Tomasz Sakiewicz o atakach na Jana Pawła II (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Z badania opublikowanego przez portal wPolityce.pl wynika, że papież Polak jest ważną postacią nie tylko dla niemal wszystkich wyborców Zjednoczonej Prawicy (95 proc.), ale także dla 61 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz 65 proc. wyborców Polski 2050.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Tomasz Sakiewicz

Data emisji: 20.03.2023

Godzina emisji: 10.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także