more_horiz

Powstanie komisja ds. rosyjskich wpływów. Sakiewicz: za rządów Tuska sytuacja była czysto kolonialna

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 12:53
- Za czasów Donalda Tuska w Polsce nie dokonano resetu. Przywracano ustawienia i rzeczywistość sprzed 1989 r. - związki z rosyjskim imperializmem, zależność od Moskwy, bez komunizmu, ale z cechami zależności charakterystycznych dla komunizmu. Często używano do tego nowych ludzi, którzy uważali, że z Rosją można się dogadać. Jak by nie oceniać ich zdolności intelektualnych, nie robili tego z głupoty - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz.
Tomasz Sakiewicz
Tomasz SakiewiczFoto: PR24/TB

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Jednocześnie skierował ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 to historyczna decyzja. - Tak naprawdę od czasów zaborów Polska próbuje zrzucić rosyjską dominację. Budowana była już na początku XVIII wieku w polskich elitach poprzez agenturę, durniów i frustratów ideologicznych. Do dziś stanowi ogromny problem. Ludzie pracujący dla Putina mogą być szantażowani, mają podatność na zdradę i na oderwanie się od polskich interesów. Nie powinni funkcjonować w polskim życiu publicznym. Nie powinni być dopuszczaniu do działalności biznesowej i medialnej. Jeżeli już, to powinniśmy wiedzieć o tym, z kim mamy do czynienia. Często pod górnolotnymi hasłami przedstawia się nam zwykłą zdradę lub przekupstwo - powiedział Tomasz Sakiewicz.

Reset, ustawienia fabryczne

Jego zdaniem pojęcie "resetu" w stosunkach z Rosją pasuje jedynie do Zachodu. - Tam być może zaczynano coś od nowych ustawień. Jeśli już używamy języka komputerowego, to powinniśmy mówić o przywróceniu ustawień fabrycznych. Te były robione w Moskwie. Po 1989 roku zaczęliśmy je zmieniać, wylogowywać się. Jednocześnie walczyliśmy z tymi, którzy chcieli, żeby było, jak było. Za czasów Donalda Tuska w Polsce nie dokonano resetu. Przywracano ustawienia i rzeczywistość sprzed 1989 roku - związki z rosyjskim imperializmem, zależność od Moskwy, bez komunizmu, ale z cechami zależności charakterystycznych dla komunizmu. Często używano do tego nowych ludzi, którzy uważali, że z Rosją można się dogadać. Jak by nie oceniać ich zdolności intelektualnych, nie robili tego z głupoty. Jest w tym jakiś silny związek wynikający z ich przeszłości lub interesów powiązanych z Kremlem. Trzeba to wyjaśnić. Trzeba też wyjaśnić nieprawdopodobną uległość mediów i dziennikarzy. Robiono ludziom wodę z mózgów, że z Putinem można się dogadać. On w tym czasie ćwiczył atak atomowy na Polskę i zajęcie naszego kraju. Mieliśmy najdroższy gaz w Europie i wyzbyliśmy się opłat z tego tytułu. Sytuacja była czysto kolonialna - podsumował Sakiewicz.

Posłuchaj
10:44 PR24 2023_05_29-10-49-11.mp3 Tomasz Sakiewicz gościem Michała Rachonia (Temat dnia/Gość PR24)

Prezydent poinformował też, że kieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Andrzej Duda zastrzegł, że co do niektórych rozwiązań pojawiają się wątpliwości, dlatego cały dokument skierował do zbadania przez TK. Prezydent zrobił to jednak w trybie następczym, czyli po podpisie. Przepisy wejdą w życie, bo istnieje domniemanie konstytucyjności, i dopiero później zostaną ocenione przez sąd. Przepisy wchodzą w życie od razu - od momentu ogłoszenia.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadził: Michał Rachoń

Gość: Tomasz Sakiewicz

Data emisji: 29.05.23

Godz. emisji: 10.50

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także